Gündem Ekim 14, 2022 10:52

Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar Olacak?

Çalışanların merak ettiği Asgari Ücret 2023 yılında ne kadar olacak hakkında bilgiler gelmeye başladı. İşte yapılacak zam tahminleri.

Yükselen enflasyon karşısında önlem almak isteyen Türkiye, asgari ücrete bu yıl içerisinde 2 defa zam yapmıştı. Ancak ikinci zamdan sonra da enflasyon yine artmıştı. Bu süreçte çalışanların gözü kulağı Asgari Ücret 2023 yılında ne kadar olacak sorularında oldu. Yıl sonuna doğru belli olacak olan yeni zam hakkında bugün ilk bilgiler gelmeye başladı.

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu. Bu süreçte asgari ücretin önümüzdeki yıl 9.000 TL olacağı söyleniyordu. Ancak bu söylentiler net bir şekilde yalanlandı diyebiliriz.

Asgari Ücret 2023 Yılında 10.000 TL Seviyesine Çıkacak Mı?

Aralık ayında bir araya geleceklerini belirtelim Bakan Bilgin “Bu tahribatı ortadan kaldıracak düzenleme yapılacak. Asgari ücretin 20 bin lira olmasını isterim ancak işverenin ödeyebileceği bir rakam olması lazım. Kamuoyundaki asgari ücret söylentilerinin gerçeği yansıtmıyor.” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Derdimiz şu an itibariyle inşallah Aralık ayında yapılacak değerlendirmelerle asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak. Biz bunun için varız. Yolsuzlukların, rüşvetin, yoksulluğun olmadığı, olmayacağı bir Türkiye’yi biz hallederiz. Şu an itibarıyla da onun hazırlığı içerisindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Asgari Ücret 2023

Asgari ücretin önümüzdeki yıl ne kadar olacağı belirsizliğini koruyor. Enflasyonu göz önünde bulundurursak 10.000 TL bandını zorlaması gerekiyor. Ancak bu ücrete çıkıldığında iş verenlerin işi de zorlaşacak. Bu yüzden makul bir seviyenin belirlenmesi gerekiyor. Aksi durumda işten çıkarmalar başlayabilir. Muhtemelen yeni zam sonrası ücret 7.000 TL seviyesinde olacak. Ancak şimdiden bu konu hakkında net bir yorum yapmak yanlış olur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek olan resmi açıklamayı Aralık ayında göreceğiz. Bakalım yapılacak olan zam hem işverenleri hem de çalışanları memnun edecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.