iPhone Ekim 12, 2022 12:24

iPhone 14 Kaza Algılama Sistemi Çalışmıyor

iPhone 14 Kaza Algılama Sistemi Çalışmıyor

Apple’ın öve öve bitiremediği iPhone 14 kaza algılama özelliğinin bazı durumlarda çalışmadığı ortaya çıktı. Bu sorun çok ses getirir.

iPhone 14’ü iPhone 13’ten ayıran en önemli özellik kaza algılamaydı. Ancak görünüşe göre iPhone 14 kaza algılama konusunda beklendiği gibi performans sergilemiyor. Rus YouTuber Hudakov, iPhone 14 incelemesinde, bir kazadan sonra telefonun kurtarma servisini kendi kendine çağırdığı Rusya’da çarpışma algılama işlevinin nasıl çalıştığını kontrol etti.

YouTuber bu deneme için VAZ-2108 araba kullandı ve iPhone 14 telefon ön cama monte edilmiş bir tutucuya monte edildi. Yaklaşık 40 km/s hızla beton bir blokla çarpışan iPhone 14, kazaya tepki vermedi. Ne çarpmadan hemen sonra ne de beş dakika sonra iPhone 14 yanıt vermedi. Çarpışmadan önce, telefon, navigatörün etki yerine açık olduğu otomobillerde tam bir saat geçirdi. Yani telefon tam olarak arabada olduğunu anladı. Buna rağmen çarpışmada telefon tepki vermedi.

Apple, bu özelliğin çalışması için minimum gereksinimleri karşılamanız gerektiğini daha önce belirtmişti. Apple göre; iPhone, Bluetooth veya CarPlay’e bağlı olmalı. Ayrıca, araç belirli bir mesafe kat etmeli. Telefondaki GPS, aracın otoyolda hareket ettiğini gösteriyorsa, işlevin tetiklenme olasılığı daha yüksek olacak.

Bu iPhone 14’ün kaza algılama sisteminin çalışmadığını gösteren ikinci deney olarak çok ses getirecek gibi görünüyor. Apple cephesi bu olay ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Muhtemelen iOS 16.1 güncellemesi ile sensörlerde iyileştirme yapılacak ve bu özellik doğru düzgün çalışacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.