Intel Ekim 12, 2022 20:51

Intel ile Google El Sıkıştı! Çipler Şahlanacak!

Intel ile Google El Sıkıştı! Çipler Şahlanacak!

Intel ile Google çip setler için el sıkıştığını açıkladı. Yeni veri merkezleri bu teknoloji devleri ile daha hızlı işlem yapabilecek.

Teknoloji devleri ortak iş yapmaya tam gaz devam ediyor. Intel ile Google Cloud, veri merkezlerinin güvenliğini ve verimliliğini artıracak ortak geliştirilmiş bir çip üreteceğini açıkladı. Bu çip E2000 olarak adlandırılacak. Veri merkezleri bu çipler sayesinde daha hızlı işlem yapma yetisine sahip olacak.

Aslında bi çipin gelişimi 2021’de başladı. Sistem, DPU (Veri İşleme Birimi) olarak da bilinen veri işleme için bir yardımcı işlemcidir. Intel’de genellikle IPU (Altyapı İşlem Birimi) olarak anılıyor. Bu işbirliğinin meyvesi bugün resmi olarak alındı diyebiliriz.

Çip, CPU’yu boşaltmak için veri merkezi altyapısı ile çalışacak şekilde tasarlanıyor. Örneğin bu çip ağ, veri depolama alt sistemleri ile çalışacak. Yeni çip, bu görevleri misafir görevlerinden ayırıyor. Ayrıca bulut sistemlerinin güvenliğini de artıracak. E2000, dördüncü nesil Intel Xeon işlemcilerle çalışacak olan C3 VM adlı yeni bir veri merkezi ürününün parçası olarak görünecek. Bu çözümler herkese satılacak.

Intel ile Google

Son gelen bilgilere göre bu çipin Rusya’ya satılmayacağı söyleniyor. Rusya’nın savaş durumundan dolayı Google ve Intel Rusya’ya karşı olan tutumunu daha uzun süre değiştirmeyecek gibi görünüyor. Bakalım teknoloji devleri bu konuda geri adım atacak mı?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.