Bilgisayar Ekim 11, 2022 10:20

Bilgisayar Satışları Düşerken, Apple’dan Rekor Büyüme Geldi

Bilgisayar Satışları Düşerken, Apple’dan Rekor Büyüme Geldi

Bilgisayar satışları 2022’nin üçüncü çeyrek döneminde yüzde 15’lik bir düşüş yaşadı. Apple cephesinde ise yüzde 40’lık bir büyüme söz konusu.

Küresel bilgisayar satışları yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 15 düşüş kaydetti.  Temmuz-Eylül döneminde toplam 74.3 milyon bilgisayar satışı gerçekleşti. Geçen yıl ay dönemde ise 87.3 milyon adet sevk edildi. Yıllık bazda satışlarda düşüş gözlense de, 2022’nin ikinci çeyreğine kıyasla bir miktar artış söz konusu.

IDC’nin raporuna göre sevkiyatlardaki düşüş, talepteki azalma ve düzensiz arzdan kaynaklanıyor. Bununla birlikte, Windows 7 desteğinin sona ermesi nedeniyle büyük ölçüde ticari yenilemeler gerçekleşti.

Bilgisayar Satışları Düşüşte! Apple Yükselişte

Markaların üçüncü çeyrekteki satış hacimlerine gelince; Lenovo, 16,8 milyon sevkiyat ve yüzde 22,7 pazar payı ile üçüncü çeyrek PC pazarına liderlik etti. HP, yüzde 17,1 pay ve 12,7 milyon sevkiyat ile listede ikinci sırada yer alıyor. Dell, 11,9 milyon adet satış ve yüzde 16,1 pazar payıyla üçüncü sırada yer aldı.

Apple, 10 milyon sevkiyat ve yüzde 13,5 pazar payı ile listede dördüncü sırada yer alıyor. Fakat Apple bir önceki çeyrekte gerçekleşen düşüşe nazaran yüzde 40’lık bir büyüme kaydetti. Öte yandan ASUS, 5,5 milyon sevkiyat ve yüzde 7,5 pazar payı ile ilk beşte yer alan bir diğer üretici oldu. Son çeyrekte dördüncü sırada yer alan Acer bu defa ilk beşte yer alamadı. 

Apple hariç, diğer dört marka da yıllık bazda sevkiyatlar noktasında negatif büyüme kaydetti. Lenovo yüzde 16.1, HP’nin satışları ise yüzde 27.8 azaldı. Dell ve ASUS sırasıyla yüzde 21,2 ve yüzde 7,8 düşüş kaydetti. 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.