Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 30, 2022 14:50

Meta Ekonomik Kriz ile Karşı Karşıya! İşe Alımlar Durdu

Meta Ekonomik Kriz ile Karşı Karşıya! İşe Alımlar Durdu

Sosyal medya devi Meta, son vakitlerde iyi günler geçirmiyor. Şirketin açıklamaları, Meta’nın sorunlarını ortaya çıkardı. İşte detaylar.

Zuckerberg, sosyal medya platformu Facebook’u bir şirket olmaktan çıkarıp Meta isimli şirketin çatısı altına yerleştirmişti. Instagram, WhatsApp ve benzeri Zuckerberg uygulamaları artık Meta’ya geçmişti. Son zamanlarda Zuckerberg’in Metaverse dünyasına yaptığı harcama ve yatırımlar da eleştirilmişti. Şimdi ise şirketten gelen açıklamalara göre Meta, büyük bir ekonomik krizle mücadele ediyor.

Meta İşe Alımları Durduruyor, Şirkete Yeniden Yapılanma Gelecek

Zuckerberg, Meta’daki işe alımların durdurulacağını geçtiğimiz dakikalar itibariyle açıkladı. Buna ek olarak şirket, maliyetleri düşürecek ve yeniden yapılandırma sürecine girecek. Yani şirketin küçülmeye gideceğini de anlıyoruz. Buna ek olarak şirket, yaptığı yatırımları da kısacak.

Zuckerberg, temmuz ayında “yakın tarihte gördüğümüz en kötü düşüş” açıklamasında bulunarak şirketin zor zamanlara giriş yaptığının sinyalini vermişti. Şimdi ise Zuckerberg, “Meta, 2023’te bu yıla göre daha küçük olacak.” açıklamasında bulundu. Şirketin 2004’ten bu yana ilk defa bütçe kesintisine gitmesi, platformda büyük sorunların yaşandığını da açıklıyor.

Meta’nın Metaverse yatırımları da yoğun bir şekilde eleştirildi. Şu anda herhangi bir faydası olmayan Metaverse platformuna şirket, milyarlarca dolar aktardı. Bu gereksiz yatırımların da şirketteki problemleri artırdığı endüstri analistleri tarafından belirtildi. Ayrıca Zuckerberg, yukarıda gördüğünüz ve “dandik Metaverse selfiesi” ibaresiyle eleştirilen selfie ile internet aleminde alay konusu olmuştu.

Dünya genelinde yaşanan olaylar ve kötüleşmeye başlayan ekonomik koşullar teknoloji şirketlerini etkilemeye devam ediyor. Meta’nın da bu durumdan yoğun bir şekilde etkilendiğini düşünüyoruz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.