Spotify Eylül 24, 2022 19:52

Spotify Severleri Heyecanlandıracak Gelişme: Sesli Kitaplar Duyuruldu

Spotify Severleri Heyecanlandıracak Gelişme: Sesli Kitaplar Duyuruldu

Akış devi Spotify, uzun zamandır beklenen bir özelliği kullanıma sunuyor. Artık sesli kitaplar, Spotify’da satın alınıp dinlenebilecek.

Ülkemizde ve dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan Spotify, özelliklerini ve sunduklarını genişletmeye devam ediyor. Şirket en son, veritabanında yer alan çoğu şarkıya şarkı sözü entegrasyonunu sağlayarak sevindirmişti. Şimdi ise şirketten yeni bir müjde geldi. Bilgilere göre Spotify’da artık sesli kitapların alınabilecek ve dinlenebilecek. Gelişmenin detaylarına göz atalım.

Spotify Üzerinde Sesli Kitaplar Kullanıma Açıldı

Spotify, podcastleri 2015 yılında tanıtmıştı. Bu podcastler sayesinde akış uygulamasındaki kullanım oranı çok yükselmişti. Yeni girişim ise sesli kitaplar üzerine oldu. Şirketin yaptığı açıklamada, Spotify’daki kullanıcıların artık 300.000’den fazla farklı sesli kitapları satın alabilip dinleyebileceklerini aktardı. Bu özellik şu anda dünya genelinde geçerli değil. Yalnızca ABD’de yaşayan dinleyicilerin kullanımına açıldı.

Spotify’ın başkan yardımcısı ise açıklamalarında “önemli ölçüde kullanılmayan bir pazarda” artık yer aldıklarını belirtti. Şirketin sesli kitap işine girmesiyle birlikte, Amazon Audible ve Rakuten gibi rakiplere de sahip oldu.

Ancak müzik platformunun genişletilip sesli kitap özelliğine vermesi kullanıcıları, “hem müzik hem de kitap dinleyeyim” gibi bir düşünceye yönelterek Spotify’ın kullanım oranını artmasına yardımcı olabilir. Böylece yalnızca kitap dinleme özelliği sunan rakiplerinden daha önde olabilir. Kullanıcılar bu sesli kitapları yalnızca dinlemekle kalmayacak. Dinleyiciler kitapta önem arz eden yerleri işaretleyebilecek. Ayrıca dinleme hızları ayarlanabilecek ve kitapların çevrimdışı dinlenebilme özelliği de mevcut olacak.

Özelliğin dünya geneline sunulması için çok vakit var çünkü kitapların ülkenin kendi diline aktarılabilmesi birçok iş gücü ve yatırımı gerektiriyor. Ancak dünya dili olan İngilizce bazlı sesli kitapların küresel çapta kullanıma sunulması pek vakit almayacaktır. Bu sesli kitapların en azından başlangıçta İngilizce olarak ülkemize gelmesini bekliyoruz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.