Gündem Eylül 22, 2022 9:51

iPhone 14 Kaza Algılama Özelliği Test Edildi! Sonuçlar Fena Şaşırttı

iPhone 14 Kaza Algılama Özelliği Test Edildi! Sonuçlar Fena Şaşırttı

Bu yılki iPhone 14 modellerinde yer alan Kaza Algılama Özelliği, en çok dikkat çeken detaylardan olmuştu. Şimdi ise özellik teste girdi.

iPhone 13’ün adeta bir klonu olan iPhone 14, yenilikler olarak küçültülmüş çentik, Kaza Algılama özelliği ve uydu destekli acil yardım çağrısı taşıyor. iPhone 14’ün en çok dikkat çeken yeni özelliği olan Kaza Algılama ise bir YouTube kullanıcısı tarafından test edildi. Sonuçlar ise gerçekten kayda değer. Detayları inceleyelim.

iPhone 14 Kaza Algılama Özelliği Nasıl Çalışıyor?

TechRax isimli ünlü bir YouTube kullanıcısı, iPhone 14’ün kaza algılama testini yapan ilk kişilerden oldu. YouTube’da bu testin videosunu yayınlayan TechRax, özelliğin nasıl çalıştığını izleyenlerine sundu.

Öncelikle iPhone 14, arabanın ön koltuğunun arkasında bir bantla hareket etmeyecek şekilde monte ediliyor. Daha sonra ise araba, güvenli bir alanda kendi kendine sürüşe geçiriliyor ve kaza testleri başlıyor. İlk çarpışmanın oldukça hafif olduğunu görüyoruz.

Ancak iPhone 14 başlangıçta bu kazayı algılamasa da birkaç saniye sonra kazayı algılıyor ve kullanıcısına kaza geçirip geçirmediğini soruyor. Daha sonra ise testi yapan kişi kaza olmadığına dair onay veriyor. İkinci test ise daha şiddetli bir çarpışma ile yapılıyor. Burada iPhone 14 kazayı algılayıp ses çıkarmaya başlıyor ve acil yardım çağrısı göndermek için geri sayıma geçiyor.

Test sonuçlarına bakacak olursak, araç 20-30 km/h hızla çarpışsa bile iPhone 14 başarılı bir şekilde kazayı algılayabiliyor. Bu kaza algılama özelliği Watch Series 8, Watch SE 2 ve Watch Ultra modellerinde de yer alıyor. iPhone 14’ün söz konusu test videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.