Ekran Kartı Eylül 18, 2022 15:00

EVGA Pazardan Çekildi! Ekran Kartı Üretmeyecek!

EVGA Pazardan Çekildi! Ekran Kartı Üretmeyecek!

Ekran kartları ile üst segmente hitap eden EVGA, Nvidia ile olan işbirliğini sonlandırarak ekran kartı pazarından çekildiğini açıkladı.

EVGA, grafik kartı pazarından çekiliyor. Tanınmış bir üretici yeni Nvidia ekran katlarının gelişmiş sürümlerini yayınlamayacak. Ayrıca firma AMD veya Intel kartlara geçmeyecek. Yani, artık EVGA ekran kartları olmayacak.

Resmi olarak EVGA, Nvidia ile ilişkisini sonlandırdı. EVGA artık herhangi bir grafik kartı üretmeyecek ve bunun nedeni olarak NVIDIA ile kopuk bir ilişki gösterecek. Evga şu anda AMD veya Intel ile bir ilişki araştırmayacak ve şirket kaçınılmaz olarak grafik kartı pazarından çıkarken personeli kesecek. EVGA’nın politikası müşteriler için geçerli olmaya devam edecek, ancak EVGA artık RTX veya diğer grafik kartlarını üretmeyecek. Şirket halihazırda yaklaşık 20 adet EVGA RTX 4090 FTW3 kart örneği yaptı, ancak üretime girmeyecek ve KINGPIN kartları da dahil olmak üzere kartlarla ilgili tüm aktif projeleri kapattı.

Andrew Khan, EVGA CEO’su; ”EVGA’nın böyle kategorik bir adım atmaya karar verdiği için Nvidia ile çatışmanın tam olarak ne olduğu belirtilmedi. Olası nedenlerden biri olarak kaynaklardan biri, Nvidia’nın ortaklarına haber vermeden, ABD’deki GeForce RTX 3090 Ti’nin fiyatını, ortakların fiyatlarından çok daha düşük olan 1100 dolara düşürdüğü son durumu gösteriyor. Sonuç olarak, ikincisi aceleyle fiyatları düşürmek ve muhtemelen zararına kart satmak zorunda kaldı. Ancak böyle bir vaka, EVGA’nın başkanını Nvidia ile ilişkileri koparmaya zorlayamazdı.” ifadelerini kullandı.

n

Aynı zamanda, şirketin neden AMD kartlarının üretimine geçmeyeceği tamamen belirsiz. Sonuç olarak, EVGA’nın gelirinin yaklaşık yüzde 75’i grafik kartlarından geliyor ve bu pazarın terk edilmesi aslında işin tamamen yeniden yapılandırılması, çalışanların işten çıkarılması ve EVGA’nın daha önce var olduğu şekilde sanal olarak ortadan kalkması anlamına geliyor. Şirket, 22 yıldır Nvidia ile işbirliği yapıyordu. Bu haber teknoloji dünyasında şok etkisi yarattı diyebiliriz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.