Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 17, 2022 8:00

Intel Pentium ve Celeron Tarih Oluyor

Intel Pentium ve Celeron Tarih Oluyor

İşlemci devi Intel’den ilginç hamle geldi. Intel Pentium ve Celeron işlemcilerini rafa kaldıracak ve yeni “işlemci” ile yoluna devam edecek.

Intel yeni politikasını açıkladı. İşlemci devi yoluna artık Intel Pentium ve Celeron markaları ile devam etmeyecek. Peki, Intel’in yeni politikası nasıl olacak? Yeni işlemciler nasıl isimlendirilecek? Gelin resmi açıklamalara göz atalım.

Intel, Pentium ve Celeron markalarını terk etmeye karar verdi. Bugün, Intel’in gelecekte hangi ailelerin kendi yelpazesinde bulunacağını söylediği bir basın bülteni yayınlandı. Yeni işlemcilerin yeni adı Intel İşlemci. Evet, Intel “İşlemci” adı verilen bir işlemci ailesi tanıttı. Bu marka altında, aksi takdirde Pentium ve Celeron isimleri altında çıkacak olan yeni genç CPU’lar piyasaya sürülecek. İlk İşlemci işlemcileri, 2023’te mobil CPU’lar hattında, yani görünüşe göre mobil Raptor Lake hattında görünecek.

Intel’in kendisi, bu kararın optimizasyon için verildiğini ve şimdi şirketin Brands Core, Evo ve vPro’daki ürünlere daha fazla dikkat edebileceğini söylüyor. Doğru, bu efsanevi markaları terk etme ihtiyacını doğrudan açıklamadı. İlk Celeron işlemcisi 1998’de ortaya çıktı ve ilk Pentium 1993’te piyasaya sürüldü, yani gelecek yıl marka 30 yaşında olacak. Bu yüzden artık bir yenileme vakti gelmişti. Intel’in kendini yenilemesi ve giriş seviyesi işlemcilerini Intel İşlemci olarak isimlendirmesi gayet mantıklı görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.