Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 17, 2022 19:00

Ekran Kartı Devi EVGA, NVIDIA ile Olan Ortaklığını Sonlandırdı!

Ekran Kartı Devi EVGA, NVIDIA ile Olan Ortaklığını Sonlandırdı!

Büyük ayrılık kararıyla gündeme çıkan EVGA, NVIDIA ile olan bütün ortaklığını sonlandırdı. Peki bu ani kararın sebebi ne?

Ekran kartı üreticisi EVGA’nın yıllardır NVIDIA’nın ekran kartlarını ürettiğini hepimiz biliyoruz. Premium tasarımlı modelleri ve rakiplerine karşı çok daha iyi soğutma bloklarıyla her zaman bir adım önde EVGA, artık NVIDIA’nın ekran kartlarını üretmeyecek. Bu ani kararın sebebi de belli oldu. Gelin EVGA ve NVIDIA ayrılığının detaylarına göz atalım.

EVGA Artık NVIDIA Ekran Kartlarını Üretmeyecek

NVIDIA, 20 Eylül tarihinde “GeForce Beyond” isimli bir etkinlik yapacak ve bu etkinlikte Ada Lovelace adını verdiği GPU mimarisine dayanan RTX 40 serisi ekran kartlarını tanıtacak. Bu etkinlik öncesinde ise ekran kartı üretici devi EVGA, NVIDIA ile olan bütün ortaklığını sonlandırdı.

Yani artık EVGA, yeni NVIDIA ekran kartlarını üretmeyecek. Bunun da EVGA’nın RTX 40 serisi ekran kartlarını üretmeyeceğini düşünebiliriz. Ancak şirket, RTX 30 serisi ekran kartlarının üretimine bir süre devam edecek. Daha sonra EVGA, NVIDIA ile olan tüm ilişiğini kesecek.

Peki bu ani kararın arkasında neler var? Kaynaklar, EVGA’nın, NVIDIA’nın iş ilkeleriyle artık uyuşamadığını ve NVIDIA yüzünden büyük pazarlama sıkıntıları yaşadığını açıkladı. EVGA ayrıca NVIDIA’nın “saygısız” bir iş modeline ve yönetimine sahip olduğunu aktardı.

Şu anda EVGA’nın hangi taraf ile üretim yapacağı belli değil. Ancak geriye Intel ve AMD’nin kaldığını söyleyebiliriz. Gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.