Qualcomm Eylül 16, 2022 18:56

Snapdragon 8 Gen 2 ile Grafikler Coşacak

Snapdragon 8 Gen 2 ile Grafikler Coşacak

Qualcomm’un yıl sonuna doğru tanıtacağı Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti ile mobil oyunlarda seviye atlanacak. İşte yonga setinin detayları.

Apple, iPhone 14 lansman etkinliğinde, Pro modellerindeki A16 Bionic yonga setinin bu zamana kadar geliştirilen en güçlü yonga seti olduğunu açıklamıştı. 4nm üretim süreci ile üretilen bu yonga setinin en güçlü ilan edilmesinin ardından gözler Qualcomm cephesine çevrilmişti. Bugün gelen haberlere göre Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti Apple’a kafa tutacak düzeyde olacak.

Bugün gelen sızıntılar Qualcomm çipinin bazı özelliklerini açıkladı. Yakında tanıtılacak olan Snadragon 8 Gen 2, daha hızlı bir frekansta çalışacak. Bu frekansın 3.6 GHz’nin üzerinde olması bekleniyor. Grafiklere gelince, GPU’su çok daha iyi performans gösterecek. Bu arada, MediaTek’in amiral gemisi serisi Dimensity 9 serisi, CPU performansına odaklanmaya devam edecek.

Sızıntıyı yapan kişi ayrıca Snapdragon 8 Gen 2’nin Apple A16’nınkiyle eşit olmasına rağmen, CPU performansı açısından bu ikisi arasında belirli bir boşluk olacağını söyledi.

Qualcomm amiral gemisi yongasının 4nm işlem teknolojisi kullanılarak TSMC tarafından üretileceği ortaya çıkmıştı. Ayrıca yeni bir mimari çözüm olan “1+2+2+3”ü benimseyecek. Basit bir deyişle, yonga seti bir adet X3 süper çekirdek, iki adet A720 büyük çekirdek, iki adet A710 büyük çekirdek ve üç adet A510 yüksek verimli çekirdekten oluşacak. Aynı zamanda ekran kartını Adreno 740’a yükseltecek.

Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 2

Grafik konusunda Qualcomm’un yeni yonga setinin mobil oyunlara takla attırması bekleniyor. İlk olarak Xiaomi 13 ailesinde kullanılacak olan bu yonga seti bakalım iPhone 14’ün işlemcisi Apple A16’dan hızlı olacak mı?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.