Google Eylül 16, 2022 15:53

Google Chrome Yeni Özellikler ile Güncelleniyor

Google Chrome Yeni Özellikler ile Güncelleniyor

Google’ın dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Yeni gelen özelliği çok seveceksiniz.

Google Chrome tarayıcısı, yüksek bellek ve sistem kaynağı kullanımı nedeniyle bu zamana kadar kullanıcılar tarafından hep eleştiri oklarının hedefindeydi. Son birkaç yıldır şirket, Chrome tarayıcısının performansını iyileştirmeye çalışıyor. Chrome 107 canary’de sayfaya yeni performans ayarları bellek tasarrufu ve güç tasarrufu modları eklendi. Bu özelliğin ana hedefi, dizüstü bilgisayarınızın gücünden tasarruf etmek. Etkin olmayan sekmeleri erteleyerek güç ve bellek performansını artırır. Bu, etkin olmayan bu sekmelerin içeriğinin yalnızca üzerlerine tıkladığınızda yükleneceği anlamına geliyor.

Google Chrome, kullanıcıların bellek tasarrufu ve pil tasarrufu modlarını etkinleştirmeleri ve kullanmaları için chrome://settings/performance adresindeki ayarlar sayfasına yeni bir performans bölümü ekliyor. Cihazınız pili tüketmiyorsa güç tasarrufu modunun görünmeyebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızı taktıktan sonra bu özelliğin görünmesi biraz zaman alabilir.

Chrome tarayıcıdaki bellek tasarrufu modu, Microsoft Edge’in sekme hazırda bekletme özelliği gibi çalışır. Bellek tasarrufu modu açıkken Chrome, etkin olmayan sekmelerdeki belleği geri alıyor. Bu, diğer görevler için bilgisayar kaynaklarını boşaltacak ve Chrome tarayıcısını hızlı tutacak. Etkin olmayan sekmeler boş görünecek ve kullanıcı bunlara dokunduğunda otomatik olarak yeniden yüklenecektir. Ancak pil tasarrufu, güç tüketimini azaltmak için ekranın kare hızlarını sınırlayarak çalışıyor.

Şimdilik kademe kademe sunulan bu özellik yakın zamanda herkes için kullanılabilir olacak. Google’ın batarya tasarrufu özelliği için neden bu kadar beklediği ise gerçekten büyük bir merak konusu…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.