Akıllı Telefon Eylül 16, 2022 9:50

1 inç Kameralı Telefonların Sayısı Artacak

1 inç Kameralı Telefonların Sayısı Artacak

Yeni bir rapora göre 1 inç kameralı akıllı telefonların sayısı kısa süre içerisinde artış gösterecek. Peki bu kamera kimlerin gündeminde.

Sharp Aquos R7 ve Xperia Pro-I gibi telefonlar zaten 1 inç (veya 1 inç tipi) kamera sensörleriyle piyasaya sürüldüler. Xiaomi 12S Ultra ise 1 inç boyutu doğru şekilde kullanan ve akıllı telefon dünyasının ilgisini çeken ilk telefon oldu. Yeni bir rapora göre bakılırsa 1 inç kameralı telefonların sayısı kısa süre içerisinde artacak. Xiaomi 13 Pro bu notkada yıl bitmeden tanıtılmasını beklediğimiz 1 inç sensörlü bir diğer telefon olacak. Gelecek yılın ilk çeyreğine geldiğimizde OPPO, Vivo ve Honor cephesinden de 1 inç sensörlü kameraya sahip telefon duyuruları gelecek.

1 inç Kameralı Telefonlar Geliyor

Xiaomi 12S Ultra tam anlamıyla 1 inçlik sensöre sahip ilk telefon oldu. Xiaomi’nin premium telefonu ne yazık ki küresel pazarda satışa sunulmadı. Kasım ayında tanıtılması beklenen Xiaomi 13 Pro iddiaya göre benzer kamerayı kullanacak. Xiaomi 13 Pro bu noktada hem 1 inç kamera hem de Leica destekli ilk küresel Xiaomi telefon olacak.

1 inç sensörlü telefon hazırlığında olan bir diğer markanın ise Vivo olduğu bildirildi. Şirket muhtemelen Vivo X90 Pro ya da Pro+ modelinde bu sensöre yer verecek. OPPO Find X6 Pro / Pro+ ve Honor Magic 5 Pro bu sensörü kullanması ihtimal bir diğer telefon olarak gösteriliyor.

Xiaomi 12S Ultra’da piksel boyutları 1,6μm’ye ulaşan Dörtlü Bayer piksel dizisine sahip Sony’nin 1 inçlik IMX989 kamerası yer alıyor. Xiaomi ve Sony’nin birlikte geliştirdiği kamera için 15 milyon dolar harcandı. Kamera biriminin geliştirilmesinde Xiaomi olmasına rağmen şirket bu sensörün diğer üreticilere tedarik edilmesine sıcak baktığını daha önce açıkladı.

Xiaomi 12S Ultra’nın Maliyeti Hesaplandı! İşte Fiyat ile Arasındaki Fark

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.