Akıllı Telefon Eylül 15, 2022 9:47

Apple A17 Bionic ile Yeni Bir Döneme Geçilecek

Apple A17 Bionic ile Yeni Bir Döneme Geçilecek

Apple A17 Bionic hakkında şimdiden bilgiler gelmeye başladı. iPhone 15 serisinde göreceğimiz işlemci 3nm üretim sürecine sahip olacak.

Apple, 7 Eylül’de gerçekleştirdiği “Far out” etkinliğinde iPhone 14 serisini resmi olarak tanıttı. Apple, iPhone 14 serisiyle birlikte ilk kez standart ve Pro modellerde farklı işlemcilere yer verdi. Hemen hatırlatalım, iPhone 14 ve 14 Plus’ta A15 Bionic; iPhone 14 Pro ve Pro Max’te ise A16 Bionic işlemcisi kullanıldı. Yeni iPhone’ların ön siparişe açılmasına saatler kalırken gelecek yıl ki bir ya da iki modele güç vermesi beklenen Apple A17 Bionic işlemcisi hakkında çarpıcı bir bilgi sızdırıldı.

Apple A17 Bionic Çok Güçlü Olacak

Yeni bir rapora göre iPhone 15 serisinde kullanılacak yeni nesil A17 Bionic işlemcisi TSMC’nin 3 nm fabrikasyon sürecinde üretilecek. Hatta rapora göre Apple Hatta Apple bu teknolojiyi kullanan ilk şirket olabilir. Bazı kaynaklara atıfta bulunan Nikkei Asia sitesi Apple’ın gelecek nesil iPhone’larda yer alacak A17 Bionic’in 3nm üretim sürecine sahip olacağını bildirdi.

iPhone 15 Ultra

“Nm” (nanometre), bir CPU’yu oluşturan transistörlerin boyutu ve bunların birbirlerine olan uzaklığını ifade ediyor. Bu değer (6nm, 4nm veya 3nm) ne kadar küçük olursa, yonga setine o kadar fazla transistör sığabilir. Bu da işlemciyi daha güçlü kılar ve verimliliği artırır. Fakat üretim sürecinde değerin küçülmesi işlemciyi daha maliyetli hale getirmekte. Ancak TSMC, bu süreci önceki nesille aynı maliyete getirmiş durumda.

A17 Bionic işlemcisini muhtemelen iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra modellerinde göreceğiz. Gelecek yıl ki standart modeller A16 Bionic yer alacak.

iPhone 14 Pro Max Kutusundan Çıktı, Fakat Çıkaran Bin Pişman Oldu

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.