Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 15, 2022 19:17

Adobe Figma’yı Rekor Fiyata Satın Aldı! Yazılım Alanındaki En Büyük Satın Alım

Adobe Figma’yı Rekor Fiyata Satın Aldı! Yazılım Alanındaki En Büyük Satın Alım

Adobe Figma markasını satın aldığını açıkladı. 20 milyar Dolar değerindeki satın alım sonrası Adobe hisselerinde sert düşüş yaşandı.

Yazılım dünyasnın en büyük satın alımı gerçekleşti. Adobe, yazılım girişimi Figma markasını 20 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Adobe, anlaşmayı kısmen hisse senetleriyle kısmen de nakit olarak finanse edecek. Satın alım sonrası ilginç bir şekilde Adobe hisselerinde ciddi bir düşüş yaşanmakta. Adobe hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası’nın açılışından sonra %13 düşüş yaşadı. Bloomberg, hisselerdeki düşüşü satın alımdaki yüksek maliyete bağlıyor. Siteye göre hisseler 20 milyar dolarlık satın alımın baskısını yaşamakta.

Kısaca Figma’dan söz etmek gerekirse; Figma, macOS ve Windows için masaüstü uygulamaları tarafından etkinleştirilen ek çevrimdışı özelliklerle, web tabanlı bir vektör grafik düzenleyici ve prototip oluşturma aracıdır. Android ve iOS için Figma Mirror yardımcı uygulamaları, Figma prototiplerinin mobil cihazlarda görüntülenmesini sağlar. Figma’nın özellik seti, gerçek zamanlı işbirliğine vurgu yaparak, kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tasarımında kullanıma odaklanmakta.

Figma, yaklaşık on yıl önce Dylan Field ve Evan Wallace tarafından kuruldu. Bir yıl önce şirketin değeri 10 milyar dolardı.  Bu nedenle analisteler 20 milyar doların aşırı pahalı olduğu görüşünde.

Adobe’ye gelince, zor zamanlar yaşıyor. Yılın başından beri hisseler değerinin üçte birini kaybetti. Öte yandan anlaşmanın 2023 yılında tamamlanması bekleniyor. Satın alım sonrası Field, Figma ekibine liderlik etmeye devam edecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.