iPhone Eylül 12, 2022 12:51

iPhone 14 Uydu Bağlantısı Nasıl Çalışıyor?

iPhone 14 Uydu Bağlantısı Nasıl Çalışıyor?

Apple’ın Huawei’den sonra tanıttığı uydu bağlantısının detayları ortaya çıktı. Peki, iPhone 14 uydu bağlantısı özelliği nasıl çalışacak?

Apple, ilk kez uydu aracılığıyla Acil Durum SOS işlevini tanıttı. Bu özellik tüm iPhone 14 modelleri için geliyor. Hücresel alım veya Wi-Fi bağlantısının olmadığında bu özellik ile acil servisler ile iletişime geçebileceksiniz. Peki, iPhone 14 uydu bağlantısı özelliği tam olarak nasıl çalışıyor?

iPhone 14 Uydu Bağlantısı Nasıl Çalışıyor?

Acil SOS, Wi-Fi veya hücresel bağlantınız olmadığında kullanılabilecek Şu an için yalnızca acil durum mesajları gönderebileceğinizi ve arama yapamayacağınızı belirtelim. Belki Apple arama işlevini uygulayacaktır. Ama şimdilik bu özellik aktif değil. Bu özellik iç mekanlarda çalışmayacak. Bu nedenle herhangi bir iPhone 14 modelini kullanırken, ahizenin uydularla iletişim kurmaya başlaması için dışarıda, açık havada ve etrafınızda bolca alan olması gerekir.

Örneğin; ağaçlar, binalar ve dağlar gibi küçük engeller bile sizden uzakta olsunlar, performans etkilenebilir. Uydu ile sağlıklı bir bağlantı sürdürmek için gökyüzünü yukarı doğru işaret ederken iPhone’da bulunan talimatlara bağlı olarak sola veya sağa dönmeniz de gerekebilir. Bu, çevrenize bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.

Bağlandıktan sonra iPhone 14’ünüzde bir istem göreceksiniz ve kısa bir süre sonra kısa mesaj gönderebilirsiniz. Acil durum metinlerinizi alacak iki kaynak vardır; ya bölgenizde çalışan acil servisler, metni doğrudan kim alacak ya da bu mesaj bir röle servisinden geçecek ve bu servis sizin için acil arama yapabilecek.

Acil durum mesajlarının gönderilmesinin ne kadar sürdüğüne gelince, birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir. Bu durum iPhone 14’ün uyduyla bağlantısının ne kadar güçlü olduğuna bağlı. Apple daha önce, iletişimi hızlandırmak için acil durum metninin bant genişliği boyutunu üç kat azaltan bir sıkıştırma algoritması kullandığını belirtmişti. Ancak, uydu bağlantısı kesilmeye devam ederse bu avantaj hızla azalabilir.

Bir acil durum veya aktarma hizmetiyle iletişim kurduktan sonra mevcut durumunuz, konumunuz ve pil ömrü gibi önemli veriler paylaşılacaktır. Zaman içinde konumunuz değişirse, bu acil servislerle iletişim kurmaya devam edebilir ve onlara doğru bilgiler verebilirsiniz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.