iPhone Eylül 12, 2022 12:23

iPhone 14 Pro Android Telefonlardan Neler Çaldı?

iPhone 14 Pro Android Telefonlardan Neler Çaldı?

iPhone 14 Pro ile gelen yenilikler aslında Android dünyasında uzun zamandır vardı. Peki, bu telefon Android’den neler çaldı?

Apple’ın geçtiğimiz hafta tanıttığı iPhone 14 Pro modeli sunduğu yenilikler ile çok konuşulmuştu. Ancak bu yenilikler uzun zamandır Android dünyasında vardı. Apple bu yenilikleri ilk defa bulmuş gibi sunsa da tecrübeli kullanıcıların gözünden bu kaçmadı.

iPhone 14 Pro’nun ana görsel yeniliği, Dynamic Island adlı yeni bir çentikti. 2018’in sonlarında Honor V20’nin Dynamic Island’a benzer bir özellik almıştı. Ayrıca, Samsung’un Aralık 2018’de ön kamera çevresinde benzer bir etkileşimli animasyona sahip delikli bir telefon olan Galaxy A8s’i piyasaya sürdüğünü de belirtelim. Huawei Mate 40Pro, Honor V20, LG V10 ve diğer telefonlarda da buna benzer bir animasyon vardı.

Daha önce LG, kullanıcıların kişilere kısayollar ayarlayabilecekleri, gelen bildirimleri görüntüleyebilecekleri ve çaldıkları müziği kontrol edebilecekleri bir “İkinci Ekran” sunmuştu. Yuvarlak ve oval ekran deliği tasarımı, Android dünyasında birkaç yıldır kullanılıyor.

Her zaman açık ekran olayına girecek olursak bu özellik çok uzun zamandır Android telefonlarda yer alıyor. Apple’ın 50.000 TL’lik telefonunda bu özellik, ekran parlaklığını ve yenileme hızını azaltarak uygulanırken, Android telefonlarda bu, tek tek pikselleri vurgulayarak elde ediliyor.

Araba kazası algılama ve dinamik yenileme hızı (1’den 120Hz’e kadar) ile ilgili olarak, bunlar daha önce OnePlus 9 Pro serisi, Find X3 Pro ve Google Pixel 6’da yer almıştı. Uzun lafın kısası Apple olmayanı değil olanın en güzel halini sunmak için çabalamış. Bu özelliklerin satışlara olumlu yansıyacağı ortada. Bakalım yeni seri yine peynir ekmek gibi satacak mı?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.