AMD Eylül 8, 2022 17:48

AMD Ryzen Mobile İşlemciler ile Seviye Atlayacak

AMD Ryzen Mobile İşlemciler ile Seviye Atlayacak

AMD Ryzen Mobile işlemcilerine seviye atlatırmak için yeniliklerini duyurmaya devam ediyor. Yeni nesil işlemciler çok ses getirecek.

AMD, gelecek Ryzen Mobile işlemcileri için yeni bir adlandırma sistemi duyurdu. Firma, isimlendirmenin genel kullanıcı için basit olmasını istedi. Bu yüzden AMD Ryzen Mobile işlemciler yeni nesilde daha sade bir isimlendirme politikası ile karşımıza çıkacak.

Yeni adlandırma yöntemleri, önümüzdeki 2023 mobil işlemcilerinde ve sonraki yıllarda benimsenecek. Yeni adlandırma stratejisi, ilk dört basamaktan sonra harf yapılı bir sonek gelmesi bakımından eskisine benzer. Rakamlar işlemci neslini, son ekler ise gücü temsil edecek. Peki, AMD’nin Mobil İşlemciler için yeni adlandırma sistemi nasıl olacak?

CPU adını düşünün, Ryzen 7640U. İlk sayı (7) yayın yılını gösterir. Yani bu, işlemcinin 2023’te piyasaya sürüldüğünü gösteriyor. İkinci sayı, AMD’nin “pazar segmentleri” dediği şeyi ifade ediyor. 1, en düşük seviye olan Athlon Silver’ı gösterirken, en güçlü Ryzen 9 çipleri 9’u taşıyacak.

Üçüncü sayı, SoC’nin mimarisini gösterir. AMD Ryzen xx4x olan bir işlemci görüyorsanız, içinde “Zen 4” bulunan bir çipe bakıyorsunuz demektir. AMD Ryzen xx30 koduna sahip bir işlemci görürseniz bu “Zen 3″tür ve Ryzen xx35 “Zen 3+”.tır.

“Özellik yalıtımı” adı verilen dördüncü basamak, aynı mimariye sahip işlemcileri birbirinden ayıracak. Bir pazar bölgesindeki en hızlı çipler 5 alırken, en yavaş olanlar 0 alır. Son ek, TDP’yi şu şekilde göstermeye devam eder: 55W için HX, 35W için HS, 15-28W için U (veya Chromebook’lar için C) ve 9W için küçük harf e şeklinde isimlendirilecek.

AMD, beş farklı pazarda/harcama diliminde rekabet edebilmek için beş farklı yonga seti geliştiriyor. Dizüstü bilgisayar üreticisinin istediği özelliklere bağlı olarak, aşağıdaki tablo yepyeni tasarımların ve güncellenmiş 2022 sistemlerinin bir kombinasyonunu gösteriliyor. Ancak, tüm bu ürünlerin AMD Ryzen 7000 altında barındırıldığını ve her CPU mimarisinin belirli bir seriye özel olduğunu belirtmek çok önemlidir. İsimlendirme politikası sayesinde güçlü işlemcileri standart kullanıcılar anında anlayabilecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.