iPhone Eylül 7, 2022 21:15

iPhone 14 Pro Tanıtıldı! Profesyonellere Özel!

iPhone 14 Pro Tanıtıldı! Profesyonellere Özel!

Hap şeklinde çentikli iPhone 14 Pro nihayet tanıtıldı. Apple, iPhone X’ten bu zamana çentiği hiç bu kadar verimli kullanmamıştı.

Apple’ın profesyonellere özel yeni modeli iPhone 14 Pro tanıtıldı. iPhone X ile başlayan çentik furyası iPhone 13 ile küçülmüş hali ile karşımıza çıkmıştı. Ancak iPhone 14 Pro ile çentik bu sefer seviye atlıyor. Apple ilk defa çentiği bu kadar verimli kullandı diyebiliriz. Hap şeklinde bir çentiğe sahip olan bu çentik animasyonlar ile desteklenerek kullanıcılara çentik yokmuş havası veriliyor. Oldukça minimalist olan bu çentiğin kullanımı oldukça şık görünüyor.

iPhone 14 Pro Özellikleri

Apple bu alanda çok çalışma yapmış olacak ki telefonun kamera ve donanımından önce çentik anlatıldı. Efektif bir şekilde kullanılan bu çentikten sonra gelin donanıma göz atalım.

6.1 inç büyüklüğünde XDR Display ile gelen telefon 2.000 nit parlaklığa kadar çıkabiliyor. Bu ekran sıkı durun! HER ZAMAN AÇIK EKRAN özelliğini destekliyor. Android’in 5 yıl önce keşfettiği özellik iPhone’lara nihayet gelebildi. LTPO teknolojisine sahip olan OLED panel 120 Hz tazelemeye de sahip. AOD açıkken muhtemelen tazeleme 1 Hz’e kadar düşecek ve bu sayede şarj konusunda tutumlu olacak.

iPhone 14 Pro

Apple A16 yonga seti ile gelen telefon piyasanın en hızlı telefonu olacak. Bu yonga seti 6 çekirdekli CPU, 2 yüksek performanslı çekirdek yüzde 20 daha düşük güç kullanıyor. 4 verimlilik çekirdeği, rakip yonga setlerininden daha az güç tüketiyor.

Şimdi gelelim kamera tarafına. Telefonun arkasınada f/1.78 diyaframa sahip 2 nesil OIS destekli 48 Megapiksel çözünürlüğünde ana kamera yer alıyor. Bu kamera muhtemelen DxOMark’ta ilk beşe kolayca girebilecek.

İkinci kamera ise f/2.2 diyafram değerine sahip 12 Megapiksel ultra geniş açılı lens olarak konumlandırılıyor. Keşke bu kamera da 48 Megapiksel seviyesine çıkabilseymiş. Apple’ın açıklamasına göre telefoto lens 2 kat, ultra geniş açılı lens 3 kat ve ana kamera ise 2 kat daha iyi ışık alıyor. Bu kıyaslamanın iPhone 13 Pro ile yapıldığını da belirtelim.

Tüm gün kullanım sunan bu telefona yine kaza algılama ve uydu bağlantısı sisteminin olduğunu belirtelim. Her şeyi Pro yaptık diyen Apple, bu telefonu için 999 dolar fiyat talep edecek. Türkiye fiyatı ise muhtemelen 40.000 TL bandında olacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.