Otomobil Eylül 5, 2022 15:47

Fiyatlar Düşecek Derken… Araba Fiyatları için Yeni Zam Yolda!

Fiyatlar Düşecek Derken… Araba Fiyatları için Yeni Zam Yolda!

Geçtiğimiz günlerde gelen doğalgaz ve elektrik zamlarından sonra otomobil üreticileri, yeni zamların işaretlerini verdi. İşte detaylar.

Ticaret Bakanlığı’nın sıfır araçlar için getirdiği satış ambargosu sonrası, fiyatlarda düşüş başlamıştı. Buna ek olarak, ülkemizdeki otomobil pazarındaki satışlar da düşmeye başlamıştı. Beklenen ÖTV indirimleri ve enflasyon düşüşleriyle birlikte alıcılar, araba fiyatlarının düşeceğine düşünüyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde gelen doğalgaz ve elektrik, ülkemizdeki otomobil endüstrisini de etkileyecek gibi gözüküyor. Otomobil üreticilerinden araba fiyatları için zam sinyali geldi.

Araba Fiyatları, Elektrik ve Doğalgaz Zamlarından Dolayı Yükselecek!

Geçtiğimiz günlerde EPDK, doğalgaz ve elektrik için zam yapıldığını aktarmıştı. Konut ve sanayi düzeyinde yapılan bu zamlar, üretici ve tüketicileri etkilemekte. Şimdi ise gözler, bu zamların ardından otomobil üreticilerine döndü. Toyota Otomotiv’in Türkiye CEO’su E. Şahin, araba fiyatlarına gelecek olan zammın sinyallerini şu açıklamalarla yaptı:

“Elektrik ve doğalgaza gelen zamların, araçlarının üretim maliyetini %10’ini artırmış durumda. Üretim maliyeti, geçtiğimiz yılda %5 iken, bu yıl %10 eviyelerine çıkan enerji maliyetinin yükünü kendi iç mekanizmalarımızla dengeleyebilmek adına almışken, yeni zamlarla bu oran yüzde 15’e ulaştı. Bu artışı absorbe edebilmek için daha fazla ne yapabileceğimizi ilgili bölümlerimizle değerlendiriyoruz. İhracatta da iç piyasada da rekabet gücümüzün oldukça etkileneceğini düşünüyorum”

Araba Fiyatları

Diğer otomobil üreticileri de enerjiye yapılan zamların, üretim maliyetlerini artıracağını ve bu yüzden araba fiyatlarındaki artışların kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Ayrıca araç satışları ağustos ayında %17.3 düşmüştü. Fiyat artışlarının bu satış oranlarını düşürmeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.