Eylül 4, 2022 18:48

GeForce RTX 4080 Hız Aşırtmalı Olarak Gelecek!

GeForce RTX 4080 Hız Aşırtmalı Olarak Gelecek!

Nvidia’nın yeni ekran kartı modeli GeForce RTX 4080 için geri sayım başladı. Bu kart hız aşırtmalı olarak gelecek. İşte detaylar.

Nvidia’nın yeni canavarı için artık oyuncular gün sayıyor. Serinin tepe modeli olacak olan GeForce RTX 4080 bugün kendini gösterdi. Bu model hız aşırtmalı olarak karşımıza çıkacak. Kutusundan fabrika hız aşırtmalı olarak çıkacak olan bu model iGame Ultra OC olarak adlandırılıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan kaynağa göre, ekran kartı 16 pimli bir güç konektörü ile donatılacak ve PCIe 5.0 standardı ile gelecek. Ayrıca kartta aynı güç konektörlerinden ikisi için görünür fişler vardır. Görünüşe göre, bu daha güçlü modeller için geleceğin temeli. Kartın tasarımı iGame GeForce RTX 3060 Ultra W OC modeline benziyor. Ancak renkler değişecek. Yeni renkler siyah ve mor olacak.

Diğer veriler henüz açıklanmadı. Ayrıca GeForce RTX 4080’i 9728 CUDA çekirdeğine sahip AD103-300 grafik yongasına ait olacağı söyleniyor. Ekran kartı, 16 GHz frekansında 23 GB GDDR23 video belleği ve 256 bit veri yolu ile gelebilir. Bütün bunlar 768 GB / s’ye kadar bant genişliği sağlayacak.

GeForce RTX 4080

Ayrıca, söylentilere göre, yeni kart yaklaşık 340 watt tüketecek. Ancak teoride hız aşırtmalı versiyon daha fazla enerji kullanabilir. Önümüzdeki aylarda tanıtılacak olan bu kartın fiyatı hakkında henüz bir detay bulunmuyor. Muhtemelen bu kart 700 dolar bandında seyredecek. Diğer üreticilerin de kendi teknolojileri ile donatacağı bu kart oyunlarda seviye atlatacak.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.