Donanım Eylül 4, 2022 17:55

13. Nesil Intel Raptor Lake İşlemcilerin Fiyatları Sızdırıldı!

13. Nesil Intel Raptor Lake İşlemcilerin Fiyatları Sızdırıldı!

Mavi çip devinin yaklaşan 13. nesil Intel Raptor Lake işlemciler için fiyat bilgisi geldi. Yeni işlemcilerin fiyat endeksini inceleyelim.

Geçtiğimiz yılda tanıtılan 12. nesil Intel Alder Lake işlemciler, 11. nesil işlemcilere göre daha yüksek fiyattan gelmişti. Bu geleneğin 13. nesil Intel Raptor Lake işlemcilerde de sürdürüleceği ortaya çıktı. Kaynaktan gelen bilgiler, yaklaşan Raptor Lake işlemcilerin fiyatının daha da ileriye gideceğini gösteriyor. Gelin detaylara göz atalım.

Intel Raptor Lake İşlemcilerin Fiyatları %5 ve %30 Arasında Artacak

Geçtiğimiz yılda kullanıcılar, Intel Alder Lake işlemcilerin fiyatlarının artmasına üzülmüştü. Bu fiyat artışları, Intel’in kullandığı yeni teknolojiler ve dönemde yaygın olan çip krizinden kaynaklanıyordu. Şimdi ise bu sorun yok ancak bu ay tanıtılacak olan Raptor Lake işlemcilerin fiyatlarında yine artış gerçekleşecek.

Ünlü sızıntıcı, Intel’in, Raptor Lake işlemciler için %5 ve %30 arasında değişen fiyat artışları getireceğini ortaya çıkardı. Alder Lake işlemcilerin fiyatlandırmasında da aynı fiyat artış oranları gerçekleşmişti.

Zen 4 ve Raptor Lake işlemcilerin fiyatlarını ortaya çıkaran tabloya göz attığımızda, Ryzen 9 7950X’in 699$ fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz. Bu ay tanıtılacak olan i9-13900K amiral gemisi Raptor Lake işlemcisinin ise $589 ve $749 arasında bir fiyat etiketine sahip olacağını görüyoruz.

AMD’nin amiral gemisi işlemcisinin fiyatına yakın değerlerde çıkmasını beklediğimiz i9-13900K’nin çıkışını bekleyenleri endişeye soktu. Çünkü bir işlemciye 749$ vermek, bütçeleri zorlayacak gibi gözüküyor. Ayrıca AMD’nin Ryzen 9 7950X işlemcisi, i9-13900K’ye göre daha performanslı olacağı bilgisi de mevcut. Durumların ve fiyatların nasıl olacağını Intel’in bu aydaki Raptor Lake işlemciler tanıtımında göreceğiz. Gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.