Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 3, 2022 12:48

Samsung Telefon Kullanan Yandı! Veri Sızıntısı Var!

Samsung Telefon Kullanan Yandı! Veri Sızıntısı Var!

Güney Koreli teknoloji devi güvenlik açığı ile sallandı. Samsung telefon sahiplerine bugün bu konuda bilgilendirici mail gönderildi.

Samsung, bugün kullanıcılarına e-posta yoluyla bir bildirim gönderdi. Gönderilen mailin başladığında “Müşteri bilgileriyle ilgili önemli bir bildirim” yazması dikkat çekti. Samsung telefon sahipleri güvenlik ihlalinden dolayı bu maili aldı. Peki, bu olay nasıl yaşandı?

E-postaya göre, güvenlik ihlali Temmuz 2022’de bir zamanda gerçekleşti. Samsung, 4 Ağustos’ta yani yaklaşık bir ay sonra kullanıcı verilerinin etkilendiğini belirledi. Ancak firma müşterilere bildirmek için bu kadar uzun süre bekledi. Belki de Samsung, kullanıcıları bilgilendirmeden önce ne tür verilerin tehlikeye atıldığını bildiğinden emin olmak istedi.

Gönderilen mailde; “Temmuz 2022’nin sonlarında, yetkisiz bir taraf Samsung’un bazı Amerika’daki sistemlerinden bilgi aldı. 4 Ağustos’ta veya civarında, devam eden araştırmamız sonucunda belirli müşterilerin kişisel bilgilerinin etkilendiğini belirledik.” ifadelerine yer verildi.

Samsung bu açıklamanın ardından; “Etkilenen sistemlerin güvenliğini sağlamak için harekete geçtik ve önde gelen bir dış siber güvenlik firmasıyla anlaştık ve kolluk kuvvetleriyle koordine ediyoruz. Müşterilerimize, sorunun Sosyal Güvenlik numaralarını veya kredi ve banka kartı numaralarını etkilemediğini, ancak bazı durumlarda ad, iletişim ve demografik bilgiler, doğum tarihi ve ürün kayıt bilgileri gibi bilgileri etkilemiş olabileceğini garanti etmek istiyoruz. İlgili her müşteri için etkilenen bilgiler değişiklik gösterebilir.” açıklamasını da yaptı.

Galaxy telefon

E-posta, müşterileri Amerika’nın büyük kredi bürolarının iletişim bilgilerini içeren Samsung’un güvenlik yanıt merkezi açılış sayfasına yönlendiriyor. Sosyal Güvenlik veya kredi kartı numaraları görünüşte etkilenmemiş olsa da, müşteriler olağandışı herhangi bir etkinlik için kredi raporlarını izlemeye devam etmesi gerekiyor.

Samsung tarihinde en ciddi ve en büyük veri ihlalinin bu olduğunu belirtelim. Şimdilik bu ihlalin Amerika’daki kullanıcıları etkilediği söyleniyor. Avrupa ve Türkiye pazarında ise durumun ne olduğunu kestirmek güç. Bakalım Güney Koreli firma bu durumu nasıl telafi edecek?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.