Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 2, 2022 11:23

Android 14 Uydu Bağlantısını Destekleyecek!

Android 14 Uydu Bağlantısını Destekleyecek!

Google’ın 2023’te tanıtacağı Android 14 güncellemesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. Bu sürüm uydu bağlantısını destekleyecek.

Android’in bir sonraki  yeni sürümü telefonlar uydu bağlantıları için destek içerecek. Google, Android 14’ün işletim sisteminin bir sonraki sürümü olacağını onayladı. Google’ın Platformlar ve Ekosistemlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, teknoloji firmasının nerede olduğu ve şu anda neleri başardığı hakkında tweet attı. Android 14 uydu bağlantısı desteği ile gelecek.

SpaceX ve T-Mobile’ın telefonları doğrudan uydulara bağlama planlarını açıklamasından sonra ortaya çıkan bu haber çok manidar oldu diyebiliriz. T-Mobile ve SpaceX arasındaki ittifak, mobil bağlantıların yönünü yeniden şekillendirebilir. İki işletme, uyduları dağıtarak, hücresel hizmetin artık kullanılamadığı yerlerde bağlantı sağlamak istiyor. Hizmet 2023’ün sonlarına kadar kullanılamayacak olsa da Google’ın Android işletim sistemi hazır olacak gibi görünüyor.

Lockheimer, geleneksel LTE ve 5G bağlantılarının uydulara bağlanabilen telefonlar için kullanıcı deneyimleri ile nasıl aynı olmayacağına atıfta bulunuyor. Elon Musk’a göre, uydu bağlantısı, mevcut kapasite göz önüne alındığında metin mesajının uzunluğuna bağlı olarak bir ila iki bin eşzamanlı sesli aramaya veya yüz binlerce metin mesajının aktarılmasına izin verebilir.

Telefonlarda uydu iletişimi çoğunlukla acil durumlarda ve hücresel ölü bölgeleri ortadan kaldırmak için kullanılır. T-Mobile, mesajlaşma, MMS ve mesajlaşma uygulamaları sunacak. Taşıyıcı, mesajlaşma ve veri trafiğini bölmek için ortaklarla birlikte çalışmalıdır. Android 14 hala geliştirme aşamasındayken, projenin zaman alacağını tahmin etmek şimdilik çok zor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.