iOS Eylül 1, 2022 14:54

Eski iPhone’lar için Sürpriz Güncelleme: iOS 12.5.6

Eski iPhone’lar için Sürpriz Güncelleme: iOS 12.5.6

Apple, eski iPhone modelleri için bugün sürpriz bir güncelleme yayınladı. iOS 12.5.6 güncellemesinin detayları haberimizde.

iPhone üreticisi Apple yeni bir yazılım güncellemesi yayınladı. Ancak bu güncelleme biraz özel. Çünkü şirketin artık desteklemediği eski modeller için yayınlandı. iOS 12.5.6 güncellemesini OTA üzerinden indirime sunan Apple, bazı cihazlarındaki güvenlik açıklarını kapatıyor.

Bu güncelleme; iPhone 5s , iPhone 6 , iPhone 6 Plus , orijinal iPad Air , iPad mini 2 , iPad mini 3 modellerine geliyor.  Yeni güncellemenin yapı numarası 16H71 ve WebKit’te rastgele kod yürütülmesine yol açan bir güvenlik açığını ele alıyor. Apple, “bu sorunun aktif olarak istismar edilmiş olabileceğine dair bir raporun farkında olduğunu” söylüyor.

Yukarıda belirtilen eski cihazlardan birine sahipseniz, mümkün olan en kısa sürede indirip kurmanız önerilen bir güncellemedir. OTA üzerinden sunulan ve 275 MB büyüklüğe sahip olan güncellemeyi Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme bölümünden yükleyebilirsiniz.

Apple şu sıralar 7 Eylül’deki iPhone 14 etkinliğine ve sonrasında yayınlayacağı iOS 16 güncellemesine odaklanmış durumda. Firmanın iOS 16’ya tüm odağını vermesi gerekirken eski cihazlarında ortaya çıkan güvenlik açığını kapatmak için ekstra mesai yapması oldukça sevindirici.

iOS 12.5.6

Güvenlik ve gizlilik konusunda kendini başka bir yerde konumlandıran Apple, bu tip eski modellerini güncellemeler ile güvenli halde tutmaya daha uzun süreler devam edecek gibi görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.