Google Ağustos 31, 2022 18:58

Google Pixel 7 Ses Konusunda Fark Yaratacak

Google Pixel 7 Ses Konusunda Fark Yaratacak

Google’ın yeni amiral gemisi telefonu Google Pixe 7 için sevindiren haberler geldi. Codec konusunda bu telefon yeni bir çağı başlatacak.

Google’ın yeni amiral gemisi modeli Google Pixel 7 için geri sayım başladı. Ekim ayında tanıtılacak olan bu telefonun yeni özellikleri ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi Android 13, LC3 codec bileşenini kullanarak ‘Bluetooth LE Audio’ için destek getirdi. Yeni codec bileşeni, genel dinleme deneyimine ve ses kalitesine iyileştirmeler getiriyor. Bu codec Pixel 7 ailesinde yer alacak gibi görünüyor.

Bulgularda, yakın zamanda yapılan bir Android kod değişikliği, “le_audio_codec_setting.xml” etiketli belirli bir XML dosyasını ortaya çıkardı.  Bu buldu Bluetooth LE Audio özelliğinin yeni Pixel telefonlar tarafından destekleneceği anlamına geliyor. Google’ın, ikinci nesil Google Tensor yonga seti tarafından etkinleştirilen bu LC3 codec bileşeni için destek eklediği tahmin ediliyor.

LC3 ses codec bileşeni, sesi daha verimli bir şekilde sıkıştırabilecek ve ana cihaz ile bağlı ses arasında aniden daha uzun bir mesafe olduğunda olduğu gibi, daha fazla veya daha az bant genişliği kullanacak şekilde yapılandırılabilecek. Bant genişliği ayarı gerektiğinde anında yapılabilir.

Google Pixel 7 Ses Konusunda Fark Yaratacak

Hherhangi bir normal tüketicinin bu yeni codec bileşeninden yararlanabilmesi için hem Android telefonun hem de ses cihazının aynı codec bileşenini desteklemesi gerekiyor. Diğer iyileştirmeler arasında klasik Bluetooth kodeklerine kıyasla güç verimliliği yer alıyor, TWS kulakiçi kulaklıklar, tomurcuklar arasında köprü kurmak yerine eşzamanlı ses akışları alabilecek ve yeni bir “Auracast” özelliği, sesi aynı anda birden fazla alıcıya iletebilecek.

İlginç bir şekilde yakın zamanda piyasaya sürülen Google Pixel Buds Pro şu anda LC3’ü desteklemiyor. Firmalar neden böyle saçmalık yapıyor anlamak mümkün değil. Aynı şeyi Apple da yapmıştı. AirPods Max satışa sunulduktan kısa süre sonra Apple Müzik’e kayıpsız ses desteği gelmişti. Ancak AirPods Max bu özelliği desteklemiyordu…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.