Android Ağustos 31, 2022 14:22

Android 14 Hakkında Dedikodular Başladı

Android 14 Hakkında Dedikodular Başladı

Google’ın Android 13 güncellemesinin yayınlamasından sonra Android 14 hakkında ilk dedikodular gelmeye başladı. İşte detaylar.

Google geçtiğimiz haftalarda merakla beklenen Android 13 güncellemesini Google Pixel 4, 4 XL, 4a, 4 (5G), 5, 5a, 6, 6 Pro ve Pixel 6a sahipleri için yayınlamıştı. Henüz 3. Parti telefon üreticilerinin kendi telefonlarına sunmadığı bu güncelleme daha tazeyken, şimdi de Android 14 hakkında ilk dedikodular gelmeye başladı.

Gelen bileğilere göre; Android 14 Beta programı 2023’ün Nisan ayında başlayacak. Mart ayında Google I/O 2023 etkinliğinde tanıtılacak olan bu yeni güncellemenin testleri ilk olarak yine Pixel modellerinde yapılacak. Telefon üreticileri daha Android 13’e hazırlanamamışken, yeni bir güncellemenin daha duyurulması oldukça üzücü olacak.

Android dünyasında güncelleme konusunda hala bir standart gelemedi. Güncellemeleri iPhone gibi çıktığı gün almak istiyorsanız Pixel modellerinden birine sahip olmaktan başka alternatifiniz yok. Teknoloji devleri de bu güncellemeleri ilk olarak amiral gemisi modellerine sunmak için çalışıyor. Orta segment bir telefon kullanıyorsanız Android 14 çıktığında cihazınız hala Android 13’ü almamış bile olabilir.

Android 14

Google’ın artık elini taşın altına koyması ve en azından belli başlı üreticiler ile ortaklaşa çalışması gerekiyor. Sırf yeni Android sürümlerinin kullanım oranları diplerde olduğu için kullanım oranlarını açıklamaktan vazgeçen Google’ın, böylesine radikal bir karar alması çok zor görünüyor. Umarız biz yanılırız ve Google, 2023 yalında güncellemeler konusunda cidden bir toplanma içerisine gider ve güncellemeler sadece ilk olarak Pixel modellerine gelme politikası değişir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.