AMD Ağustos 31, 2022 20:52

AMD V-Cache Özelliği ile Fark Yaratacak!

AMD V-Cache Özelliği ile Fark Yaratacak!

AMD’nin yeni işlemcilerinin daha güçlü sürümlerinin geleceği ortaya çıktı. AMD V-Cache özelliği ile Intel’e fark atabilir.

AMD Ryzen 7000 serisi ek AMD V-Cache önbelleğe sahip işlemcilere sahip olacak gibi görünüyor. Çünkü AMD daha önce bu teknolojiden bahsetmişti. Bugün ise yeni işlemciler hakkında bileğilere ortaya çıktı. Kaynaklar, yeni işlemcilerin CES 2023’te sunulacağını söylüyor. Ayrıca bu etkinlikte mobil Ryzen 7000’in duyurulacağı da söyleniyor.

Konu ile ilgili sızıntı yapanların açıklamalarına bakılırsa en az üç model bizi bekliyor. Bunlar Ryzen 9 7950X3D, Ryzen 9 7900X3D ve Ryzen 7 7800X3D şeklinde konumlandırılacak. Ayrıca yeni CPU’ların ne kadar ek bellek alacağı henüz tam olarak belli değil. Ryzen 7 7800X3D söz konusu olduğunda, Ryzen 7 5800X3D ile aynı 64 MB bekleniyor. Ancak eski modellerde iki işlemci yongası bulunuyor. Yani teknik olarak toplam 128 MB hacimli iki ek yongaya sahip olabilirler.

AMD’nin onları böyle bir bellekle donatmaya karar vereceği gerçeği değil. Ryzen 7 5800X3D’nin zaten gösterdiği gibi, ek önbellek en azından oyunlarda harikalar yaratıyor. Kaynağa gelince, Greymon55 isimli sızıntıcı daha önce birçok kez yeni işlemci pazarı hakkında güvenilir bilgiler paylaşmıştı. Bu sızıntıların doğru olma olasılığı çok yüksek görünüyor. Ancak yine de daha net bir şekilde konuşabilmek için CES 2023 etkinliğini beklememiz çok daha mantıklı olacak.

AMD V-Cache

Intel’in AMD’nin bu hamlesine nasıl bir karşılık vereceği ise şimdilik bilinmiyor. Ancak şundan eminiz ki 2023 yılı işlemci pazarı için dolu dolu geçecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.