Apple Ağustos 30, 2022 9:49

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’in Hızlı Şarj Özelliği Belli Oldu

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’in Hızlı Şarj Özelliği Belli Oldu

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ne kadar hızlı şarj olacak? Yeni bir rapor 30 watt şarjı işaret ediyor. Rakiplerinin çok gerisinde.

iPhone 14 serisinin tanıtım tarihi yaklaştıkta telefonlara dair daha fazla özel bilgileye sahip oluyoruz. Yeni bir raporda iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinin hızlı şarj özelliğine yer verildi. Apple, iPhone 13 Pro serisine göre daha hızlı bir adaptör geliştiriyor, fakat bunun şarj süresine yansıması kayda değer seviyede olmayacak.

Öncelikle Apple, iPhone 14 serisinde Lightning portunu kullanmayı sürdürecek. 2023 ya da 2024 yılıyla birlikte belki USB Type-C bağlantısına geçiş yapılabilir. Yeni Pro modellerin iddia edilen şarj gücüne geçmeden önce iPhone 13 Pro serisinin şarj gücünü hatırlayalım.

iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro Serisi 30W Şarjla Geliyor

Apple malumunuz etkinliklerde şarj gücüne ya da pilin kapasiteine hiç değinmez. Sadece pil süresini daha da geliştirdik der ve geçer. iPhone 13 Pro serisinde de nitekim böyle oldu. Daha sonra yapılan testlerde telefonların maksimum 27 watt güç sağladıkları görüldü. Şarj işlemcinin devamında bu gücün 22 watt seviyesine kadar gerilediğini hatırlayalım.

iPhone 14’e geldiğimizde Pro modeller için bu defa 30 watt şarj desteğinden söz ediliyor. Mart ayında analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın bu yıl 30W’lık bir şarj cihazı tanıtacağını aktardı. Son gelişmeler bu iddiayı doğruluyor.

iPhone 14 Pro’da başlangıçta pil yüzde 0’a yakın olduğunda adaptör 30 watt gücünde şarj işlemini başlatacak. Ardından bu hız 25-27 watt seviyesine gerileyecek. Bu nedenle iPhone 13 Pro serisiyle kıyaslandığında şarj olma süresinde aman aman bir değişim görülmeyecek. Hatırlatalım, iPhone 13 Pro, 27 watt’lık adaptörle yaklaşık 1 saat 34 dakikada şarj oluyordu.

iPhone 14 Pro Renk Renk Olacak!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.