AMD Ağustos 30, 2022 9:17

AMD Ryzen 7000 Serisi Tanıtıldı! Intel’in Gözü Yaşlı!

AMD Ryzen 7000 Serisi Tanıtıldı! Intel’in Gözü Yaşlı!

AMD’nin merakla beklenen AMD Ryzen 7000 işlemci serisi tanıtıldı. Rakibine göz dağı veren AMD bakalım bizlere neler sunuyor?

AMD’nin yeni Zen 4 mimarisine dayanan AMD Ryzen 7000 serisi CPU ailesini tanıtmasıyla oyuncular, meraklılar ve içerik oluşturucular için yeni bir yüksek performans çağı resmen başladı. Zen 4 mimarisine sahip Ryzen 7000 Serisi masaüstü işlemciler rakibine büyük bir göz dağı verecek gibi görünüyor.

AMD Ryzen 7000 özellikleri

Ryzen 7000 Serisi CPU’lar eşsiz performans ve endüstri lideri enerji verimliliği sunuyor. 16 adede kadar çekirdeğe ve 32 iş parçacığına sahip olabilirler ve optimize edilmiş, yüksek performanslı bir TSMC 5nm işlem düğümü üzerine inşa edilen bu işlemcilere gelin yakından bakalım. Dünyanın ilk yüksek performanslı x86 5nm CPU’ları olan Ryzen 7000 Serisi, Zen 4 mimarisinin inanılmaz hızını sunar ve oyun ve içerik oluşturma performansı için çıtayı yükseltiyor.

Yeni işlemciler, CPU’ya uygulanan ve AMD’nin inanılmaz verimli mobil işlemcilerinden uyarlanan çeşitli yeni güç yönetimi özellikleri sayesinde her zamankinden daha verimli çalışıyor. AMD Ryzen 7950X işlemci, şaşırtıcı performans artışlarına ek olarak, rakiplerinden %47’ye kadar daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

Ryzen 7000 Serisi İşlemciler, birden çok ekranı, donanım hızlandırmalı video kodlama ve kod çözmeyi ve hafif grafik görevlerini destekleyen yepyeni bir 6nm I/O çipine sahip. Serinin en üstünde yer alan 16 çekirdekli AMD Ryzen 9 7950X CPU, V-Ray Render’daki rekabeti %57’ye kadar geride bırakıyor. Ayrıca, 6 çekirdekli AMD Ryzen 5 7600X CPU, bazı oyunlarda rakiplerin amiral gemisi oyun işlemcilerinden ortalama %5 daha iyi performans gösteriyor.

AMD, Ryzen 7000 Serisi masaüstü işlemcileri ile çift kanallı DDR5 bellek sunan yeni Socket AM5 platformunu ortaya çıkardı. AM5 platformu 24 adede kadar PCIe 5.0 hattını içeriyor. Bu da onu AMD’nin bugüne kadarki en büyük masaüstü platformu haline getiriyor.  Kullanıcılar, AMD’nin 2025 ve sonrasına kadar destekleyeceği Soket AM5 çözümüyle büyüyebilir.

AMD

Yeni Socket AM5 anakart ailesi, kullanıcılara aşağıdaki gibi daha fazla seçenek sunan dört yeni yonga setine sahip olacak;

  • AMD X670 Extreme: PCIe 5.0, maksimum bağlantı ve hız aşırtma için grafikleri ve depolamayı destekler.
  • AMD X670: PCIe 5.0 depolama ve isteğe bağlı grafik desteği ile hız aşırtma mümkündür.
  • AMD B650E: Yüksek performanslı kullanıcılar için PCIe 5.0 depolama ve isteğe bağlı grafik desteği mevcuttur.
  • AMD B650: Genel kullanıcılar için DDR5 bellek ve PCIe 5.0 desteklenir.

AMD EXPO teknolojisi ile oyun performansı %11’e kadar artırılabilecek. Ayrıca MD EXPO, gelişmiş DDR5 hız aşırtma profili ayarları sağlıyor. AMD, bellek ortaklarına EXPO’dan telif ücreti veya lisans ücreti ödemez. AMD EXPO teknolojisi, ADATA, Corsair, GeIL, G.SKILL ve Kingston’dan Ryzen 7000 Serisi işlemcilerle piyasaya çıkıyor. Ayrıca, AMD EXPO teknolojisini kullanan bellek kitleri, DDR5-6400’e kadar hızlarda sunulacak. Bu işlemciler 27 Eylül’den itibaren 299 dolardan başlayan fiyatlar ile satın alınabilecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.