Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 29, 2022 14:20

Galaxy S23 İşlemci Konusunda Ne Yapacak?

Galaxy S23 İşlemci Konusunda Ne Yapacak?

Samsung’un yeni amiral gemisi modeli Galaxy S23 hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. İşlemcisi çok şaşırtacak.

Samsung, AMD RDNA2 mimarisine dayalı bir mobil GPU geliştirmek için AMD ile ortaklık kurduğunu duyurduğunda, birçoğu Exynos 2200’ün piyasaya sürülmesiyle karşılanmayan yüksek beklentilere sahipti. Ancak Galaxy S22 serisi Snapdragon 8 Gen 1 ile geldi. Çünkü Exynos yonga seti bekleneni veremedi. Hatta Samsung’un 2-3 yıl içerisinde Exynos bölümünü kapatacağı bile söyleniyor. Bugün ise Galaxy S23 hakkında ilginç bir açıklama geldi.

Samsung GPU Mühendisliği Başkan Yardımcısı Sungboem Park, Samsung’un gelecekteki Exynos yonga setlerinin AMD RDNA mimarisine dayalı GPU’ları kullanmaya devam edeceğini resmen onayladı. Galaxy S23, 3 nm Exynos Quadra ile gelecek. Samsung, AMD’nin RDNA2 mimarisi mimarisini kullanmaya devam edecek.

Samsung, Quadra adlı yeni nesil amiral gemisi Exynos yongası için dahili bir kod adı seçti. Exynos 2200’ün kod adı Pamir’di. Exynos Quadra tek çipli sistemin 3nm GAA işlemi kullanılarak üretilmesi bekleniyor. Ayrıca AMD’nin yeni Radeon GPU’suna dayalı en yeni ARM CPU çekirdeklerine ve yükseltilmiş Xclipse GPU’ya sahip olacak.

Exynos 2300

Exynos 2300

3nm platformunun seri üretiminin, muhtemelen Galaxy S23’te Exynos Quadra’nın piyasaya sürülmesiyle bu yılın sonlarında başlaması bekleniyor. Ayrıca Samsung, 2025 yılında Galaxy S25’e kurulacak olan Galaxy S serisi için yeni bir yüksek performanslı özel işlemci oluşturmak üzere bir “rüya takımı” oluşturdu. Qualcomm karşısında büyük bir koz elde etmek isteyen Güney Koreli firma bakalım Ocak ayında bizlere neler sunacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.