Otomobil Ağustos 28, 2022 18:58

Xiaomi ile BAIC Otomobil Üretmek için El Sıkışabilir

Xiaomi ile BAIC Otomobil Üretmek için El Sıkışabilir

Çinli teknoloji devi Xiaomi ile BAIC otomobil üretmek için el sıkışabilir. Peki, Xiaomi’nin otomobili nasıl olacak? İşte detaylar.

Teknoloji devleri otomobil işine girmek için çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Şimdi de Xiaomi ile BAIC arasında bir ortaklıktan bahsediliyor. Bloomberg , Xiaomi’nin Beijing Automotive Group Co (BAIC Group) ile ikincisinin Xiaomi ile ortak markalı EV’ler yapmasını sağlayacak görüşmelerde olduğunu açıkladı.

Kurulacak olan bu ortaklık, Xiaomi’nin 2024 yılına kadar elektrikli otomobil üretme hedefine ulaşmasını sağlayacak. Bu sayede Çinli teknoloji üreticisinin otomobil projesinin önündeki engeller kolayca kalkabilir. Bu ortaklığın çalışması için birkaç yol var. Xiaomi, BAIC ve Hyundai’nin 2002’de yeniden açtığı Pekin Hyundai 2 No’lu fabrikasında potansiyel olarak bir hisse satın alabilir.

Tesisin EV’ler yapmak için daha fazla yatırıma ihtiyacı var, ancak olduğu gibi bir şekilde çalışabilir. Çin’de araba yapmak için bir lisans. Böyle bir EV projesi gerçekleşirse, otomobiller BAIC’in EV kolu olan BAIC BluePark Yeni Enerji Teknolojisi tarafından üretilecek. Ayrıca Xiaomi tarafından ortak marka haline getirilecek. Xiaomi, 2024 yılına kadar kendi arabalarını seri üretme hedefiyle önümüzdeki on yılda 10 milyar dolar taahhüt etti.

Xiaomi ile BAIC

Ortaya atılan bu iddialar için Xiaomi ne de BAIC şu ana kadar rapor hakkında yorum yapmadı. Muhtemelen önümüzdeki günlerde iki firma el sıkıştığını ve otomobil üreteceklerini resmi olarak açıklayacak. Bakalım iki firmanın kuracağı ortaklık sonrası Tesla ne yapacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.