Popüler Bilim Ağustos 25, 2022 19:55

James Webb Teleskobu Nefes Kesici Jüpiter Fotoğrafıyla Karşımızda

James Webb Teleskobu Nefes Kesici Jüpiter Fotoğrafıyla Karşımızda

Uzayın altın gözcüsü James Webb Teleskobu, çektiği yepyeni Jüpiter fotoğrafını bizlere sundu. İşte etkileyici görsel karşınızda.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı(NASA) geçtiğimiz günde James Webb Teleskobu’nun çektiği Jüpiter fotoğrafını insanlığa sundu. Bilgilere göre fotoğraf, insanlık tarihinde Jüpiter’in en yüksek çözünürlüklü halini gösteriyor. Gelin detaylara göz atalım.

James Webb Teleskobu Jüpiter Görseliyle Karşımızda

Yapımı için milyar dolarlar harcanan James Webb Uzay Teleskobu, nihayet bilimsel operasyonlarına başladı. Geçtiğimiz ayda teleskoptan ilk görseller gelmişti. Büyük bir heyecanla beklenen görseller görenleri büyülemişti.

İnsanlığın en güçlü teleskobu şimdi kendi sistemimizden bir fotoğraf çekti. Aynalarını Jüpiter’e çeviren teleskop, fotoğrafı çekti ve anteniyle Dünya’ya aktardı.

Çekilen fotoğrafta Jüpiter’in Kutup Auroaları, Amalthea ve Adrastea isimli uyduları ve gezegenin oldukça zayıf olan halkaları rahatlıkla gözükebiliyor. İlginç olan şey ise cisimlerin net ve keskin bir şekilde çekilebilmiş olması. Bunu da teleskobun sahip olduğu güce bağlayabiliriz.

James Webb Teleskobu

JWST, geçtiğimiz haftalarda yeni bir rekor kırmıştı. Teleskop aynalarını derin uzaya çevirerek CEERS-93316 isimli bir galaksiye çevirdi. Bu galaksi, gezegenimizden tam olarak 35 milyar ışık yılı uzaklıkta. Böylece bu galaksi, bizim tarafımızdan keşfedilen en uzak galaksi unvanını kazandı.

Teleskop şu anda bilimsel operasyonlarına tam gaz devam ediyor. Daha etkileyici keşif ve görsellerin ilerleyen zamanlarda geleceğine inanıyoruz. Unutmayın ki teleskop en az 15 yıl daha görevde olacak.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.