iOS Ağustos 25, 2022 14:50

iPhone 14 Hakkında Ne Biliyoruz? İşte Tüm Detaylar!

iPhone 14 Hakkında Ne Biliyoruz? İşte Tüm Detaylar!

Apple, 7 Eylül’de iPhone 14 serisini tanıtacak. Peki, bu seri nasıl olacak? Gelin hep birlikte özelliklerine bir göz atalım.

Cupertinolu teknoloji devi Apple, 7 Eylül 2022 tarihinde düzenleyeceği etkinlikte yeni ürünlerini tanıtacak. Bu etkinliğin ana noktası tahmin edeceğiniz gibi iPhone 14 serisi olacak. Bu zamana kadar hakkında bir dizi sızıntı gelen yeni serinin bilinen tüm detaylarını sizler için bir araya getirdik. Bakalım Apple hayranları yeni modelleri sevecek mi?

iPhone 14 serisi nasıl olacak?

Apple bu yıl tam 4 farklı model tanıtacak. Bu modeller, ana, Max, Pro ve Pro Max olarak konumlandırılacak. Mini serisinin satmamasından dolayı Apple artık mini serisini sonlandırıp büyük ekranlı telefonlara odaklanacak. Ekran demişken ekran özelliklerinden hızlıca bir giriş yapalım.

Ekran

iPhone 14 serisi 6.1 inç ve 6.7 inç olmak üzere iki ekran boyutu kullanacak. Ana ve Pro modeller 6.1 inç ekran, Max ve Pro Max ise 6.7 inç ekran ile gelecek. Ana ve Max modelde Apple’ın yine 60 Hz tazelemeli OLED panel kullanacağı söyleniyor. Umarız bu söylentiler yalan çıkar ve ana seride de 120 Hz tazelemeyi görürüz. Pro serisinde ise LTPO teknolojisine sahip 120 Hz tazelemeli OLED ekran yer alacak. Bu ekranda AOD yani her zaman açık ekranın yer alacağı söyleniyor.

iPhone 14

Ekran konusunda bilinen bir diğer şey ise ana modellerde iPhone 13’teki çentiğin kullanılacağı. Pro ve Pro Max’te ise hap şeklinde daha küçük bir çentik yer alacak. Anlayacağınız Apple yine çentikten kurtulamayacak. Ancak artık bunun Apple fanları tarafından bir sorun teşkil etmediğini belirtelim.

İşlemci

Şimdi geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere. Apple bu yıl ilginç bi şekilde ana ve Pro serisinde farklı işlemciler kullanacak. Ana seride güncellenmiş iPhone 13 işlemcisi olan Apple A15’in kullanılması bekleniyor. Performans açısından 2023’ün sonunda bile rakiplerine kök söktürecek olan bu işlemcinin, günlük kullanımda büyük bir sorun yaratmayacağı söyleniyor.

Pro serisinde ise daha yeni olan Apple A16 yonga seti kullanılacak. Bu yonga setinin hem performans hem de verimlilik açısından selefinden daha iyi olması bekleniyor. GPU tarafında ise Apple’ın nasıl bir yol izleyeceğini kestirmek güç. Oyun tarafına ağırlık veren Apple’ın GPU bölümünde büyük bir sıçrama yapma ihtimali çok yüksek görünüyor.

iPhone 14

Tasarım

iPhone 14 serisini iPhone 13’ten ayırmak güç olacak. Çünkü son gelen sızıntılara göre tasarımda büyük bir değişiklik olmayacak. Belki Apple farklı renk seçenekleri ekler. Çentiğe ve kameraya kadar her şey anı kalacak. Lensler biraz büyüyebilir. Pro serisinde ise farkı anlamak için telefonun önüne bakmak gerekecek. Hap şeklinde çentik sayesinde iPhone 14, iPhone 13’ten ayrılacak.

RAM ve Depolama

iPhone 14’ün ana modellerinde 6 GB LPDDR4 RAM’in kullanılması bekleniyor. iOS fazla RAM tüketmediği için RAM miktarı 4 GB da olabilir. Ancak Pro serisinde ise daha hızlı veri alışverişi yapabilen 6 GB LPDDR5 RAM kullanılacak. Depolamada ise 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB’lık sürümler bulunacak. 1 TB’lık sürüm muhtemelen sadece Pro serisine özel olacak.

Kamera

Apple, iPhone 13 ile kamera tarafında büyük bir sıçrama yapamadı. Bunun hıncını iPhone 14 Pro serisi ile çıkaracak olan Apple, sektöre yeni bir soluk kazandırabilir. Bu zamana kadar 12 Megapiksel çözünürlüğünde ana kamera kullanan Apple, Pro ve Pro Max’e özel olarak 48 Megapiksel çözünürlüğünde ana kameraya geçiş yapacak. Bu kameranın DxOMark puanını merakla bekliyoruz. Ana modellerde ise daha gelişmiş 12 Megapiksel çözünürlüğünde ana kamera yer alacak.

Ana modellerde yine ikili Pro modellerde ise üçlü kamera kurulumu bulunacak. Periskop lens maalesef ki bu yıl yine iPhone’lara uğramayacak.

iPhone 14 Pro RAM

Tüm modeller kutusundan iOS 16 güncellemesi yüklü bir şekilde çıkacak. Batarya konusunda ise Apple’ın ne yapacağını kestirmek zor. Ancak bildiğimiz bir şey var ki yeni modellerde Android telefonlarda olduğu gibi yüksek kapasiteli bataryanın yeni iPhone’larda yer almayacak.

Fiyat

Apple’ın enflasyon ve çip krizini gerekçe göstererek fiyatlara 100 ila 150 dolar arasında zam yapacağı konuşuluyor. Bu durum gerçekleşirse ana modeller 1000 dolar Pro modeller ise 1100 dolardan satışa sunulacak. Türkiye fiyatlarını tahmin bile etmek istemiyoruz…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.