Apple Ağustos 24, 2022 12:25

iPadOS 16 Çıkmadan iPadOS 16.1 Yayınlandı!

iPadOS 16 Çıkmadan iPadOS 16.1 Yayınlandı!

Apple, güncelleme konusunda iPad tarafında tökezledi. Daha iPadOS 16 çıkmadan bugün iPadOS 16.1 Beta güncellemesi yayınlandı.

iOS 16 Beta 7’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte, Apple ayrıca gelecek iPadOS 16.1 güncellemesinin ilk beta sürümünü geliştiricilerin test için erişilebilir hale getirdi. Apple’ın geliştirici hesabına kaydolanlar, iPadOS 16 profilini Apple Developer Center’dan indirebiliyor. Apple, iPad tarafında görünüşe göre ne yapacağını şaşırdı.

Bloomberg’den Mark Gurman daha önceki raporlarda Apple’ın her zamanki gibi Eylül ayında iOS 16 ile birlikte iPadOS 16’yı piyasaya sürmeyeceğini söyledi . Bunun yerine şirket, Ekim ayında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Apple, iPadOS 16’yı atlayarak Ekim ayında tüm kullanıcılara iPadOS 16.1’i sunacak. Apple bunu söylememiş olsa da, iki 16.1 güncellemesinin aynı anda piyasaya sürülmesi muhtemel görünüyor.

Bu yeni politika alışılmadık olsa da, Apple yazılım güncellemeleri ile daha önce önlem alınmıştı. Apple’ın ilk olarak sonbaharda 16.0’ı piyasaya sürmeden iPadOS 16.1’i piyasaya süreceğini gösteriyor. Bu yazın başlarında şirketin yıllık WWDC konferansında iPadOS 16 ilk kez görücüye çıktı. Güncellenen özelliklerin birincil öğesi, macOS karşılığı gibi, daha sorunsuz çoklu görev ve uygulama geçişini kolaylaştıran Stage Manager oldu. Ancak iPad sahipleri tabletlere yeni özelliklerin nasıl eklendiğinden memnun olmadı.

iPhone üreticisi TechCrunch’a yaptığı açıklamada; “Bu, iPadOS için özellikle büyük bir yıl. iPad için özel olarak tasarlanmış özelliklere sahip kendi platformu olarak, iPadOS’u kendi programına göre sunma esnekliğine sahibiz. Bu sonbaharda iPadOS, iOS’tan sonra ücretsiz bir yazılım güncellemesinde sürüm 16.1 olarak gönderilecek.” ifadelerini kullandı.

iPadOS 16.1

Uzun lafın kısası iPad’e direkt olarak 16.1 sürümü sunulacak. Bu sayede Apple hem daha stabil hem de daha fazla yenilik sunan bir sürüm sunacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.