Akıllı Telefon Ağustos 24, 2022 9:21

Apple ve Samsung, Amerika Kıtası’nda Kozlarını Paylaştı

Apple ve Samsung, Amerika Kıtası’nda Kozlarını Paylaştı

Kuzey Amerika akıllı telefon pazarında Apple ve Samsung ilk iki sırada yer alıyor. İkili diğerleriyle farkı açmış görünüyor.

Tüm dünyada akıllı telefonlara olan talep azalmakta. Bu durum dünyanın önemli pazarlarından biri olan Avrupa’dan sonra Kuzey Amerika’da da yaşandı.  Canalys tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Kuzey Amerika akıllı telefon pazarı 2022’nin ikinci çeyreğinde sevkiyatlarda %6’lık bir düşüş yaşadı. Toplam akıllı telefon sevkiyatı 2022’nin ikinci çeyreğinde 35.4 milyon adede geriledi. Buna rağmen Apple ve Samsung makul bir büyüme sağlayarak pazar paylarını artırmayı sürdürdü. Akıllı telefon satışlarında düşüşe gerekçe olarak ekonomik zorluklar, yüksek enflasyon ve zayıf mevsimsel talep olduğu belirtiliyor.

Apple ve Samsung İlk İkide Yer Alıyor

Apple, iPhone 13 serisinin güçlü satışlarını arkasına alarak Kuzey Amerika pazarında üst üste üç çeyrekte yüzde 50’nin üzerinde bir paya sahip oldu. Apple bu yılın ikinci çeyreğinde 18.5 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirerek pazarın yüzde 52’sini elinde tutmayı başardı.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla sevkiyatları artıran bir diğer marka Samsung oldu. Samsung, 9 milyon telefon sevkiyatı ve yüzde 26’lık pazar payı ile listenin ikinci sırasında yer alıyor.

Listenin üçüncü sırasında Motorola’yı görüyoruz. Bir Lenovo markası olan Motorola, 3.1 milyon telefon sevkiyatıyla pazarın yüzde 9’unu ele geçirmeyi başarıyor. Geçen yıla kıyasla satışların aynı kaldığı gözleniyor. Öte yandan listenin dördüncü sırasında yüzde 5 pazar payı ile TCL, beşinci sırasında ise yüzde 2’lik oranla Google yer alıyor.

iPhone 14 Pro Serisi Peynir Ekmek Gibi Satacak

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.