Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 21, 2022 23:26

Razer Kishi v2 Android İnceleme – Kontrol Sizde!

Razer Kishi v2 Android İnceleme – Kontrol Sizde!

Razer’ın yeni kontrolcüsü Razer Kishi v2 inceleme konuğumuz oluyor. Android telefonlar Razer ile konsola dönüşüyor.

Oyuncuların gözde markalarından olan Razer, geçtiğimiz yıllarda Kishi adını verdiği kontrolcüsünü hem Android hem de iOS cihazlar için kullanıma sunmuştu. Firma şimdi de karşımıza şimdilik sadece Android için Razer Kishi v2 ile çıktı. Önümüzdeki aylarda iPhone sürümü de gelecek olan bu kontrolcü, Android telefonları tam bir oyun canavarına çeviriyor. Peki, yeni modelin ilk modelden farkı ne? Gelin hep birlikte incelememize hızlıca geçiş yapalım.

Razer Kishi v2 inceleme

Razer’ın yeni kontrolcüsü, ilk sürüme göre form değiştiriyor. İlk sürümde kontrolcünün arka bölümü lastik bir yapıda olduğu için katlanabiliyor ve kompakt bir yapıya bürünüyordu. Ancak bu yapı oyunculara pek sağlam gelmemişti. Piyasaya Backbone One’ın girmesi ve kontrolcünün sağlam yapıda olabileceğinin gösterilmesinden sonra Razer’dan büyük bi hamle geldi. Kishi’nin yeni sürümü artık orta bölümündeki mekanizma sayesinde sürgülü ve sağlam bir yapıya kavuşuyor. Ayrıca firma tuşların hissiyatını de kendi kontrolcülerindeki gibi mekanik benzeri bir yapıya büründürüyor. İlk sürüm ile ikinci sürüm arasında kalite ve sağlamlık açısından dağlar kadar fark var desek yalan olmaz.

Razer Kishi v2

Nexus uygulaması ile kontrol sizde

Razer Kishi v1 için Kishi uygulaması vardı. Güncellemeler buradan yüklenebiliyordu. Ancak uygulamanın güncelleme yüklemekten başka bir işe yaramaması biraz üzmüştü. Şimdi ise Razer’dan Nexus adını taşıyan uygulama geldi. Bu uygulama kontrolcünün yazılım güncellemesini yüklemeye imkan tanımasının yanında, butonlara atamalar da yapmanızı sağlıyor. Ayrıca bir dizi oyun içi aracıda barından uygulama çok daha kullanışlı olmuş.

Tuş atamasından bahsetmişken, kontrolcünün tetik tuşlarında ek tuşlar yer alıyor. Bu tuşlara istediğiniz tuşları Nexus uygulamasından atama yapabiliyorsunuz. Erişilebilirlik konusunda oldukça başarılı olan bu tuşlar sayesinde oyunda tüm kontrol sizde oluyor. Razer’ın ilk Kishi sürümü belli başlı cihazlar ile uyumluydu. Ancak v2 ile piyasadaki neredeyse tüm Android telefonlar kontrolcüye rahat bir şekilde takılabiliyor.

Razer’ın açıklamasına göre;  Samsung Galaxy S9/S9+/S10/S10+/S20/S21/S22/Note 8/Note 9/Note 10/Note 10+ Google Pixel 2/2 XL/3/3XL/4/4XL/5/6 ve Razer Phone modelleri kontrolcü ile tam uyumlu bir şekilde çalışıyor. Ancak listede yer almayan Android telefonlar ile de gönül rahatlığı ile kullanabileceğinizi belirtelim.

D-Pad bölümünde Razer’ın büyük atılımları oluyor. Kontrolcüde tetik tuşları hariç tüm tuşlar mekanik tıklamalı mikro anahtar düğmelerine sahip. D-Pad de bu gelişimden nasibini alıyor. Özellikle dövüş oyunlarda D-Pad oldukça başarılı bir deneyim vadediyor. Ayrıca oyundan çıkmadan direkt olarak ekran kaydı almanızı sağlayan özel bir tuşun da Kishi v2 üzerinde yer aldığını belirtelim.

Kontrolcünün ergonomisine değinecek olursak; Razer burada farkını ortaya koyuyor. Kontrolcü oldukça dengeli bir yapıda tasarlanmış. Uzun süreli oyunlarda bile eli yormadan deneyim sunuyor. Avuç içine oturan bölümlerin biraz çıkıntılı olması kontrolcüyü daha rahat kavramanızı sağlıyor. Büyük ele sahip oyuncular bile bu kontrolcüde rahat edecek.

Type-C ile bağlanan Kishi v2’de herhangi bir batarya yer almıyor. Gücünü direkt olarak telefondan alan Kishi v2’nin telefonun bataryasına neredeyse hiçbir etkisi yok. Ayrıca kontrolcüde yer alan Type-C girişi sayesinde oyun oynarken telefonunuzu şarj da edebiliyorsunuz. Uzun lafın kısası, eğer Android’de oyun oynuyorsanız Kishi v2 ile konsol rahatlığında bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.