Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 19, 2022 12:57

En İyi Yarı İletken Malzeme Bulundu! Çip Krizi Çözülebilir!

En İyi Yarı İletken Malzeme Bulundu! Çip Krizi Çözülebilir!

Bilim insanları en iyi yarı iletken malzeme için müjdeli haberi verdi. Çip krizi bu malzemeler sayesinde çok yakında çözülebilir.

Koronavirüs pandemisi ile başlayan çip krizi çözülecek gibi duruyor. Bilim insanları en iyi yarı iletken malzeme için sona yaklaştıklarını açıkladı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bir araştırma ekibi, kübik boron arsenitinin mikroçip yapmak için silikondan daha iyi özelliklere sahip olduğunu keşfetti. Bilim inanları bunu “şimdiye kadar keşfedilen en iyi yarı iletken malzeme” olarak nitelendiriyor. Özellikle, keşfi yapan ekip, daha önce Çin için casusluk yaptığından şüphelenilen Çin doğumlu bir bilim insanını da içeriyordu.

Araştırmaya göre, kübik bor arsenit, bir ısı iletkeni olarak silikondan on kat daha verimli. Aynı zamanda hem elektronların hem de elektron deliklerinin en iyi iletken. Bu özellikle bir yarı iletkenin özellikleri için önemlidir. Bor arsenit gibi malzemeler endüstride oyunun kurallarını değiştirebilir. Araştırma ekibinde, casusluk şüphesiyle bir yıldır soruşturma altında olan ve ardından ABD Adalet Bakanlığı delil yetersizliğinden suçlamaları düşüren MIT’de eski bir mühendislik başkanı olan Gan Chen’in de yer aldığını belirtelim.

En iyi yarı iletken Malzeme

Gan Chen Ocak 2021’de tutuklandı. ABD Enerji Bakanlığı’ndan yapılan hibe başvurularında Çinli yetkililerle bağlarını gizlemekle suçlandı. Aralarında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamlarının da bulunduğu bilim camiası tutuklamayı eleştirdi ve bir açık mektup yazdı. Başkan Joe Biden yönetiminde, Adalet Bakanlığı tüm suçlamaları düşürdü.

Bor arsenit bazlı çiplerin ticari olarak kullanılabilir hale gelmesi on yıllar alabilir. Bununla birlikte, malzemenin günümüze göre daha iyi, daha hızlı ve daha kompakt talaşlar üretmek için kullanılabilmesi bekleniyor. Bakalım bu malzeme çip krizini çözebilecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.