TikTok Ağustos 17, 2022 12:22

TikTok Kullanıcı Verileri Amerika Tarafından İzleniyor Mu?

TikTok Kullanıcı Verileri Amerika Tarafından İzleniyor Mu?

Instagram’ı tahtından etmeye başlayan TikTok için ilginç bir iddia ortaya atıldı. Kullanıcı verileri Amerika tarafından izleniyor olabilir.

Popüler sosyal medya platformu TikTok, kullanıcı verilerinin Çin’deki sunucular tarafından iletildiği ve bunlara erişildiği endişeleriyle sık sık Amerikalı milletvekillerinin ve kullanıcıların incelemesi altındaydı. TikTok’un popülaritesinin son birkaç yılda patlamasıyla birlikte, platformun kullanıcı verileri ve gizliliği uzun uzadıya tartışıldı. Yeni bir raporda Axios , Oracle’ın TikTok’un operasyonlarını denetlediğini öğrendi.

Oracle, Çinli yetkililer tarafından manipüle edilmediklerinden emin olmak içinTikTok’un besleme algoritması ve içerik denetleme modellerini araştırıyor. Trump Yönetimi sırasında Instagram’ı tahtından etmeye yaklaşan medya platformu, Amerika’daki varlıklarını Amerikan şirketleri Walmart ve Oracle’a devretmedikçe bir yasakla karşı karşıya kaldı.

Yargıç TikTok yasağını engelledikten sonra , yasak düştü ve TikTok, bulut altyapısı altında çalışmak için Oracle ile hala bir ortaklığa ulaştı. Haziran ayından bu yana uygulama, Amerikalıların kullanıcı verilerini Oracle aracılığıyla yönlendiriyor. Ancak BuzzFeed raporu Çinli ByteDance mühendislerinin TikTok’un Amerikalı kullanıcıları hakkındaki özel verilere eriştiğini ortaya koyuyor.

TikTok

TikTok’un popülaritesi, popüler sosyal uygulamalar arasındaki manzarayı değiştirdi. Ayrıca hem YouTube’u hem de Instagram’ı kendi videolarını (Shorts ve Reels ) benimsemeye teşvik etti. Ancak yine de TikTok’un yükselişi durdurulamadı. Çin’deki uygulama ve donanımlara karşı alerjisi olan ve kendi firmalarını dünyaya daha fazla pazarlamak isteyen Amerika, her zaman bu tip durumlarda gizlilik ve güvenliği gerekçe gösteriyor.

TikTok’tan bu konu ile ilgili şimdilik resmi bir açıklama gelmedi. Verilerin izlenmesi konusunda muhtemelen önümüzdeki günlerde resmi bir açıklama yapılır.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.