Intel Ağustos 14, 2022 18:53

Intel Amerika’dan Tam Desteği Aldı!

Intel Amerika’dan Tam Desteği Aldı!

İşlemci üreticisi Intel, Amerika’dan tam desteği aldı. Yapılacak olan yeni yatırımların büyük bir bölümü Intel’e gidecek. İşte detaylar.

Amerika geçtiğimiz günlerde Çip ve Bilim Yasası’nı onayladı. Çip faturasının analizi, Amerikan yarı iletken üreticilerinin ana yararlanıcılar olacağını gösteriyor. Ayrıca analistler, Intel firmasının sübvansiyonlardan en büyük payı alacağına inanıyor. Ancak, mevcut yonga seti dökümhanesi rekabetini değiştirmek hala zor. Amerika çip faturasında, 39 milyar dolarlık genişlemesini sübvanse etmek için olacak. Ayrıca, ileri süreç araştırma ve geliştirme için 11 milyar dolar ve savunma programları için 2 milyar dolar olacak.

39 milyar dolarlık muhteşem sübvansiyonlardan Intel’in yüzde 32’den azını almaması gerekiyor. Ayrıca Micron yüzde 31, Texas Instruments, Samsung ve TSMC sırasıyla yüzde 14, yüzde 13 ve yüzde 10 alacak.

Bu, TSMC’nin Arizona’daki 12 milyar dolarlık yatırımının yaklaşık 1/3’ünün ABD tarafından sübvanse edileceği anlamına geliyor. Bu, orada fabrika kurmanın maliyet baskısını hafifletebilir.

Ayrıca Intel’in bu faturada en fazla sübvansiyonu alması gerektiğini iddia ediliyor. Bu, dökümhane alanında genişlemesine yardımcı olacak. Ancak TSMC hala üç temel açıdan avantajlara sahiptir. Bunlar; iş yürütme yetenekleri, teknoloji ve müşteri ilişkileri. Bu nedenle, bu plan Amerika’daki dökümhane pazarındaki payını artırmasına yardımcı olacak olsa da, 1990’ların pazar payı seviyesine geri dönmek hala zor.

Intel

Intel’in ayrık GPU çabaları beklentilerin altında kalsa da, Intel’in yaklaşan uygulama yüklerini işlemek için iyi tanımlanmış bir paralel bilgi işlem mimarisine ihtiyacı var. Intel, ayrı GPU geliştirmeyi durdurursa ürün ve mimari açısından yol haritasını tamamen yeniden tasarlaması gerekecek. Örneğin, istemci işlemcileri için rekabetçi bir GPU mimarisi tedarikçisi bulması gerekiyor.

AXG bölümünün kaldırılması, giderek daha çekici bir yönetim kararı gibi görünüyor. Ancak GPU’lar ve türev hibrit mimariler, Intel’in hizmet verdiği birçok pazar için stratejik olarak önemli. Dolayısıyla AXG bölümünün ortadan kaldırılması ters tepebilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.