Akıllı Telefon Ağustos 14, 2022 8:50

Android Sürümleri Kullanım Oranları Açıklandı! Android 12 İlk Kez Listedea

Android Sürümleri Kullanım Oranları Açıklandı! Android 12 İlk Kez Listedea

Android sürümleri kullanım oranları Google tarafından bir kez daha açıklandı. Android 12 ilk kez listede yer aldı. İşte son durum…

Android sürümleri kullanım oranları uzun bir aranın ardından mayıs ayı itibariyle yeniden açıklanmaya başlandı. Google’ın geçen üç ay önce yayınladığı listede Android 12’nin yer almaması şaşkınlık yaratmadı değil. Neyse ki en güncel Android versiyonu bu ay itibariyle listeye giriş yaptı.

Android ekosisteminde sürümlerin kullanım oranlarına bakıldığında her zaman bir parçalanmadan söz ediyoruz. Çok sayıda üretici ve bu kadar fazla telefonun olduğu bir platformda parçalanma zaten kaçınılmaz bir durum. Neyse ki son yıllarda üreticiler kullanıcılardan gelen yoğun talep üzerine güncelleme işini daha sıkı tutmaya başladı. Hem güncellemeler daha hızlı yayınlanmakta hem de güncelleme destek süresi bazı modellerde 5 yıla kadar çıkarıldı. Gelelim Google tarafından açıklanan son verilere.

Android Sürümleri Kullanım Oranları

Android 12, mayıs ayında açıklanan verilerde yer almıyordu. Şu an itibariyle açıklanan verilere bakıldığında Android 12’nin kullanım oranının yüzde 13.5 olduğunu görüyoruz. Neredeyse her sekiz Android telefondan birinde Android 12 sürümü kullanılmakta. Android 13’ün yayınlanmak üzere olduğu bir dönemde ulaşılan yüzde yine de tatmin edici bir seviyede değil.

Android versiyonları arasında yüzde 27 ile en çok Android 11 kullanılıyor. Android 10 sürümü yüzde 18.8, Android 9 ise yüzde 14.5 kullanım oranlarına sahip.

Android versiyonları son kullanım oranları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.