Akıllı Telefon Ağustos 12, 2022 16:52

Nothing Phone (1) Ekranıyla Tartışma Konusu

Nothing Phone (1) Ekranıyla Tartışma Konusu

Nothing Phone (1) bu defa ekran parlaklığıyla gündemde. Ölçülen parlaklık değeri şirketin açıkladığı ile aynı değil. Arada ciddi fark var.

Son dönemin en çok konuşulan telefonlarından biri olan Nothing Phone (1) bu defa ekran parlaklık seviyesiyle gündemde. Daha doğrusu telefon yeni bir tartışmanın içerisine girmiş görünüyor. Marka, telefonu ilk açıkladığında ekranın HDR video izlemelerinde parlaklığın maksimum 1200 nite ulaştığı belirtildi. Oysa yapılan testlerde maksimum ekran parlaklığının 700 nit olduğu görüldü. Nothing’in açıkladığı ve ölçülen ekran parlaklığı arasında ciddi bir fark söz konusu. Konuya ilişkin Nothing cephesinden şu açıklama yapıldı:

“Donanım, 1.200 nit’e kadar en yüksek parlaklığa ulaşma özelliğine sahiptir, ancak bu şu anda yazılım tarafından 700 nit ile sınırlandırılmıştır. Bu karar, ısı ve pil tüketimi konusunda dengeli bir kullanıcı deneyimi sağlamak için alındı. Bu konuda kullanıcılarımızdan haber almayı dört gözle bekliyoruz. Gelecekteki yazılım güncellemelerinde bunun ele alınması gerekip gerekmediğini anlamak için geri bildirimleri yakından izleyeceğiz.”

Nothing Phone (1)

Nothing Phone 1’in ekranı hem HDR hem de diğer tüm senaryolarda 1200 nit parlaklığa ulaşamadığı görülüyor. Anlaşılan pil tüketimi kaygıları nedeniyle telefonun parlaklık değerine bir kısıtlama getirilmiş. Şirket ileride yayınlanacak bir güncelleme ile parlaklık seviyesinin 1200 nite getirilebileceğinden söz ediyor. tabii bunun için kullanıcı geri dönüşleri dikkate alınacak.

Nothing Phone (1) Özellikleri

Nothing Phone (1)’de 6.55 inç büyüklüğünde Full HD+ çözünürlüğünde OLED ekran yer alıyor. 120Hz tarama hızına sahip olan bu ekran Gorilla Glass 5 ile koruma altına alınıyor.

Gücünü Snapdragon 778G+ işlemcisinden alan telefonda çift arka kamera bulunuyor. Ana kamerada Sony’nin 50 megapiksel çözünürlüklü IMX766 görüntü sensörü yer alıyor. Ultra geniş açılı kamerada ise Samsung’un yine 50 megapiksel çözünürlüğündeki JN1sensörü bulunuyor. Telefonun ön kısmında ise 16 megapiksellik bir kamera bizi karşılıyor.

33 watt hızlı şarj destekli 4.500 mAh büyüklüğünde bir pil taşıyan telefonda ayrıca 15 watt kablosuz şarj desteği mevcut. Stereo hoparlör, Android 12, IP53 sertifikası ve ekran altı parmak izi telefonda öne çıkan diğer özellikler.

Nothing Phone (1) Çizme, Yakma ve Bükme Testinde!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.