Google Ağustos 12, 2022 13:54

Google Konum Bilgileri Yüzünden Cezaya Çarptırıldı

Google Konum Bilgileri Yüzünden Cezaya Çarptırıldı

Teknoloji devi Google konum bilgileri yüzünden ceza aldı. İddialara göre Google bu verileri izinsiz olarak toplamış. İşte detaylar.

Google’a cezalar kesilmemeye devam ediliyor. Şimdi de Google konum bilgileri yüzünden cezaya çarptırıldı. Australian Associated Press’e göre, Avustralya rekabet gözlemcisi ile yasal bir savaşta Google , 60 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Bunun nedeni, teknoloji devinin kişisel konum verileri konusunda kullanıcıları yanıltıcı şekilde toplaması.

Geçen yıl Nisan ayında, Avustralya Federal Mahkemesi Google’ın bazı kullanıcıları yanıltarak tüketici yasalarını ihlal ettiğini tespit etti. Google, Android işletim sistemi tarafından desteklenen mobil cihazlar aracılığıyla konumlarıyla ilgili kişisel verileri toplamadığına kullanıcıları inandırmıştı.

Ancak, bir kullanıcının konum geçmişi “kapalı” olarak ayarlandığında, ancak web ve uygulama etkinliği “açık” olduğunda ve kullanıcı uygulamalarını kullandığında konum verilerini toplamaya ve erişmeye devam ettiğini fark etti.

Google’ın ayrıca, halkı yanıltabilecek davranışlar ve hizmet performansı özellikleriyle ilgili yanıltıcı iddialar içeren diğer iki tüketici yasasını da ihlal ettiği tespit edildi. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu, kararın o sırada dijital platformlara, verilerinin kullanımı konusunda tüketicilere karşı açık olmalarını gerektiren açık bir mesaj gönderdiğini söyledi. İki taraf 60 milyon dolarlık bir para cezası konusunda anlaştı.

Google Türkiye Twitter

Google’ın 60 milyon dolar cezayı ne zaman ve nasıl ödeyeceği bilinmiyor. Bakalım bu süreçte Google daha fazla gizliliğe odaklanıp gerçekten kullanıcılarını korumayı başaracak mı? Yoksa bu düzen böyle mi devam edecek?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.