iPhone Ağustos 11, 2022 12:24

iPhone 14 Pro Beklenenden Çok Daha Pahalı Olabilir

iPhone 14 Pro Beklenenden Çok Daha Pahalı Olabilir

Apple’ın Eylül ayında tanıtacağı iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin fiyat açısından kullanıcıları üzeceği ortaya çıktı. 

Cupertinolu teknoloji devi Apple, Eylül ayında karşımıza yeni ürünleri ile çıkacak. Bu ürünler arasında en çok merak edileni ise iPhone 14 Pro serisi. Bu yıl Apple’ın fiyatları yükselteceği ve sektörde belirleyici bir rol oynayacağı söyleniyordu. Bugün gelen bilgiler bu iddiaları doğrulamakla kalmıyor, tahmini fiyatların çok daha pahalı olacağını gösteriyor.

Söylentiye göre iPhone 14’ün temel modelleri, 799 dolardan başlayan mevcut nesil sürümleriyle aynı fiyata satılacak. Ancak iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in başlangıç ​​fiyatı daha yüksek olacak. Apple’a yakınlığı ile bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo, Pro/Pro Max modellerinin ortalama fiyatının yüzde 15 artacağını belirtiyor.

Bileşenlerin artan fiyatlarının yanı sıra premium cihazlar için daha pahalı donanım çözümleri de dahil olmak üzere bir dizi faktörü neden olarak belirtiyor. Pro/Pro Max, TSMC’nin 4 nanometre işlem teknolojisi kullanılarak üretilen A16 Bionic işlemcileri alacak. Ayrıca daha pahalı LPDDR5 RAM ve 48 megapiksel kameraya da sahip olacak. RAM tarafında ise Pro serisinde LPDDR5 RAM’e geçiş yapılacak.

Ana seri ile Pro serisi arasındaki farkı iyice açacak olan Apple’ın bunu fiyatlara da yansıtacağı açıkça görünüyor. Eğer tahminler doğru çıkarsa Pro serisi 1.200 dolardan başlayan fiyatlar ile satışa sunulabilir. Türkiye fiyatları ise 40.000 TL bandını zorlayacak gibi görünüyor.

Apple’ın fiyatları artırma noktasında yine ilk firma olması oldukça ilginç. Rakipleri katlanabilir telefonlarını bile hala aynı fiyattan sunarak zam yapmadı. Ancak Apple yine sektörde fiyat konusunda belirleyici bir rol oynamak istiyor. Bakalım Eylül ayında bizi nasıl bir fiyatlandırma bekleyecek?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.