Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 10, 2022 10:50

Uygun Fiyatlı Telefon Satışı Yasaklanabilir!

Uygun Fiyatlı Telefon Satışı Yasaklanabilir!

Hindistan ile Çin arası kızışmaya başladı. Hindistan uygun fiyatlı telefon satışını ilginç bir şekilde yasaklamak istiyor. İşte detaylar.

Dünyanın gündemi şu sıralar 3. Dünya Savaşı’nın çıkacağı söylenlen Hindistan ile Çin arasındaki gerginliğe çevrilmiş durumda. Bu süreçte ise Hindistan’dan ilginç kararlar gelmeye devam ediyor. Bloomberg’in haberine göre Hindistan hükümeti, Çinli markaları alt segmentin dışına itmek amacıyla Çinli telefon üreticilerinin ülkede 150 doların altındaki telefon satışlarını engellemek istiyor. Uygun fiyatlı telefon satışı Hindistan’da yakında yalan olabilir.

Bu hamle, Hindistan’da 150 doların altındaki segmentte çok sayıda akıllı telefon sattıkları için en çok Xiaomi, Realme ve Transsion’ı etkileyecek. Counterpoint’e göre, bu fiyat kategorisindeki akıllı telefonlar, Haziran 2022’ye kadar olan çeyrekte Hindistan’ın satış hacminin üçte birine katkıda bulundu ve Çin markaları bu satışların yüzde 80’ini oluşturuyor. Çinli markaların Hindistan’da 150 doların altındaki segmentte akıllı telefon satmasını yasaklamanın ardındaki fikir, Lava ve Micromax gibi yerel oyuncuların bu kategorideki satışlarını artırmak istemenmesi.

Uygun Fiyatlı Telefon

Bu iki firma Çinli firmalar Hindistan’a girene kadar başarılı bir performans sergiliyordu. Ancak uygun fiyatlı Çin telefonlarının Hindistan pazarını kısa sürede domine etmesi ülkenin politikalarını yeniden gözden geçirmesine neden oldu. Counterpoint’e göre, Xiaomi, Samsung, vivo, Realme ve Oppo, 2022’nin ikinci çeyreğine kadar Hindistan’daki en iyi beş akıllı telefon markası oldu.

Şimdilik bu konuda Hindistan’dan resmi bir açıklama gelmedi. Ancak 150 dolar altı telefonların satışlarının ülkede yasaklanması Çin’in elini baya zayıflatacak. Umarız bu iki ülke arasındaki gerginlik en kısa sürede sona erer.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.