Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 4, 2022 11:55

App Store ve Play Store’da Büyük Temizlik!

App Store ve Play Store’da Büyük Temizlik!

Apple ve Google’dan büyük bir temizlik geldi. App Store ve Play Store’da yer alan uygulamaların büyük bir bölümü kaldırıldı. İşte detaylar.

Teknoloji devleri Apple ve Google, uygulama mağazalarında büyük bir temizlik yaptı. Pixalate istatistiklerine göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde App Store ve Google Play’den toplam 592.000 uygulama kaldırıldı. Bu, yılın ilk çeyreğinde iki şirket tarafından kaldırılan 220.000 uygulamadan önemli bir artış olarak tarihe geçti. Apple, 2022’nin ilk çeyreğine göre %8,652 artışla 439.000 uygulamayı tek seferde kaldırarak özellikle öne çıktı.

Apple’ın ikinci çeyrekte uygulamaları mağazadan kaldırmasının ana nedeni, yıllarca güncelleme olmamasıydı. Kaldırılan uygulamaların %64’ü en az iki yıl veya daha uzun süredir güncelleme almamıştı. Pixalate’e göre, Apple App Store’dan kaldırılan uygulamaların %31’i gizlilik politikasına uymadı. Ayrıca 35 Sberbank uygulamasının mağazalardan kaldırıldığı da söyleniyor.

Bu tip temizliklerin yapılması hem firmalar hem de kullanıcılar için oldukça önemli. Uygulama mağazalarını daha sade ve efektif hale getirmek için uğraşan firmalar geliştiricilere de bir süre tanıyor. Eğer geliştiriciler yeni politikalara uymazsa uygulamaları mağazalardan kaldırılıyor.

App Store

Özellikle uzun süredir güncellenmeyen uygulamalar işletim sistemlerini hantal hale getirebiliyor. Bu yüzden eski uygulamaları telefonunuzda tutmak pek sağlıklı değil.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.