Akıllı Telefon Ağustos 3, 2022 11:20

Xiaomi 13 ve 13 Pro, Samsung Sayesinde Bir İlki Gerçekleştirecek

Xiaomi 13 ve 13 Pro, Samsung Sayesinde Bir İlki Gerçekleştirecek

Xiaomi 13 ve 13 Pro, UFS 4.0 bellek teknolojisine sahip ilk telefonlar olacak. Samsung bu ay UFS 4.0 bellekleri bu ay üretmeye başlayacak.

Mobil bellek üretiminin öncü isimlerinden Samsung, bu yıl mayıs ayında UFS 4.0 bellek teknolojisini duyurdu. Samsung bugün itibariyle ise UFS 4.0 belleklerin üretimine başladığını açıkladı. UFS 4.0 bellek teknolojisi, amiral gemisi telefonlarda kullanılacak. UFS 4.0’ı ayrıca gelecekte sanal ve artırılmış gerçeklik pazarındaki cihazlarda verimli şekilde kullanılacak. Yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve ağır oyunlarda daha hızlı veri aktarımı sağlayacak bu teknolojiyi ilk olarak ise Xiaomi 13 ve 13 Pro modellerinde göreceğiz.

Öte yandan Samsung, 10 Ağustos tarihinde Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 3 modellerini duyuracak. Snapdragon 8+ Gen 1 işlemcisinden güç alacağı bildirilen telefonlar için UFS 4.0 desteğinden ise söz edilmiyor. Bu noktada UFS 4.0 destekli ilk Samsung telefonların Galaxy S23 serisi olacağını söyleyebiliriz.

UFS 4.0’da sürekli okuma hızı 4200 MB/sn’ye, sürekli yazma hızı ise 2800 MB/sn’ye ulaşmakta. Samsung ayrıca bu teknolojisinin öncülünden daha küçük boyutlara sahip 1 TB’a kadar birimlerde kullanılacağını açıkladı.

Xiaomi 13 ve 13 Pro Yaklaşıyor

Çinli şirketin kasım ayında duyuracağı amiral gemisi telefonlar Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinden güç alan ilk cihazlar olacak. Full HD+ ve 2K çözünürlükte panellerle donatılacak Xiaomi 13 serisi şirketin küresel çapta satışa çıkaracağı Leica kameralı ilk telefonlar olacak.

Telefonların ana kamerasında 50 megapiksel çözünürlüğünde ve OIS destekli sensörlerin yer alması bekleniyor. Pro model kamera tarafında daha üstün özelliklere sahip olup, telefoto kamerayla gelecek. 120 watt hızlı şarj desteğine sahip olacak telefonlara dair yeni gelişmeler yaşandıkça aktarmayı sürdüreceğiz.

Xiaomi 12T Pro Bekleyenlere İyi Haber! Telefoto Kamera Geliyor

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.