Oyun Haberleri Ağustos 3, 2022 14:20

Live A Live İnceleme – Efsane Yeniden Karşımızda

Live A Live İnceleme – Efsane Yeniden Karşımızda

Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştiren RPG öğeleri ile dolu olan Live A Live inceleme konuğumuz oluyor. Bu oyun türünün en başarılısı olabilir.

Square Enix, kalıpları kıran ve endüstri için yeni bir çağın başlamasına yardımcı olan yeni bir oyunu 1994 yılında çıkardı. Şimdi, yaklaşık otuz yıl sonra Live A Live dikkatinizi çekecek RPG olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun orijinaline aşina değilseniz, klasik yapımın en büyük çekiciliklerinden biri, her biri farklı yer ve zaman dilimlerinde farklı bir kahramana odaklanan sekiz benzersiz bölüm olduğunu belirterek söze başlayalım. 

Live A Live inceleme

Live A Live’ı diğer RPG’lerden ayırt etmeye yardımcı olan benzersiz bir kimlik yaratıyor. Birkaç bölüme geçmeden önce, oyunun nasıl çalıştığı ve ekranın köşesindeki küçük harita aracılığıyla navigasyonun önemi hakkında daha fazla bilgi vermek doğru olacak. 

Oyun, her biri kendi hikayelerini paylaşacak farklı bir dizi karakter içeren bölümlerin üstesinden gelme sırasını seçtiğiniz için hikayenizi ve deneyiminizi uyarlamanıza izin veriyor. Size verebileceğimiz ilk tavsiye, mini haritayla tanışmanızdır. Çünkü turuncu bir bayrak birincil hedefinizi belirtirken mavi noktalar henüz keşfetmediğiniz bir alanı belirtir. Savaşta hayatta kalma ve zafer kazanma şansınız teçhizatınızla birlikte çalıştığından, bu konumların çoğu zaman yolculuğunuzda size yardımcı olabilecek güzellikler içeriyor. Oyunda Imperial China bölümü ilerledikçe, genç karakterlerin her birini harika bir kişisel gelişim için hazırlıyor. 

Hızlı bir başlangıç

İlk bölümlerde her şey sakin gitmiyor. Spoiler olmaması için hikayeyi biraz pas geçiyoruz. Ancak müritlerinizi eğitmek özellikle ilgi çekici ve ne yaparsanız yapın, her biri farklı bir dövüş stiline sahip olan birini tercih etmelisiniz. Örneğin, Hong’un muazzam bir gücü var. Bu nedenle, bu kararı verirken Live A Live’ın sıra tabanlı ızgara savaşına yaklaşımınızı dikkate alın.

Imperial China’daki yerel yerler, çarpıcı dağ yamacından tehlikenin her köşesinde pusuya yattığı bir bambu ormanına kadar güzellikleriyle sizi tuzağa düşürür. Üstüne üstlük, bu bölümdeki film müziği ortamın, hikayenin ve karakterlerin özünü mükemmel bir şekilde yakalıyor.

Sıra tabanlı dövüş sistemini özleyenler buraya!

Live A Live’ın dövüşü söz konusu olduğunda, sıra tabanlı bir ızgara savaş sistemi bizi karşılıyor. Savaşa girmek için bir düşmanla çarpışmanız gerekiyor ve ardından ekran, sizi görünmez bir tahtanın etrafında hareket edebileceğiniz bir kavgaya sokmak için değişiyor. Görünmez diyoruz, ancak saldırıya geçtiğinizde ızgarayı görebilirsiniz, çünkü nereye nişan alabileceğinizi ve düşmanınızın saldırı menzilinizde olup olmadığını gösteriyor.

O zaman, elbette, dikkate alınması gereken başka şeyler de vardır, çünkü bir saldırı mutlaka en iyi yaklaşım değildir. Bazen, düşmanın size gelmesine izin vermek, zamanınızı beklemek ve ardından ekranın üst kısmından seçebileceğiniz saldırılardan biriyle öfkenizi serbest bırakmak akıllıca olur. Arayüz oyuna müdahaleci değil ve siz hazır olana kadar saldırı seçenekleri hiçbir yerde görünmüyor. Bununla birlikte, küçük bir sorun, düşmanların bazen yetenekler menüsünün gerisinde kalabilmesidir, bu nedenle belirli bir saldırıya dirençli veya savunmasız olup olmadıklarını görmek zor olabiliyor.

Farklı hikayelerdeki her kahramanın farklı bir dövüş stili var. Bu nedenle savaşta kullanmanız için farklı yeteneklere sahiptirler. Örneğin, Çin İmparatorluğu’ndan Shifu’yu bir kung fu ustası olarak alırsak, emrinizde bir dizi dövüş sanatları tekniğine sahip oluyorsunuz.  Ancak bu, yakın ve kişisel olmanız gerektiği anlamına geliyor. Shinobi için, hemen hemen her yerden saldırabilirsiniz. Ancak düşmanınızın saldırınızın inebileceği yere bitişik olmasını sağlamak için konumunuzu çok az ayarlamanız gerekebilir. Bazı yetenekler mesafeyi kapatmanızı gerektirirken, Shuriken fırlatmak gibi diğerleri sizi uzakta tutuyor.

Özel yeteneklerden bahsetmişken, shinobi’nin (görünmezlik) ve Pogo’nun (koku) özelliklerine değindik. Peki ya diğer sayısız kahraman? Bir bölümünde, insanların zihnini okumasını sağlayan telepatik bir yeteneğe sahip asi bir genç olan Akira olarak oynuyorsunuz ve bunun, bölüme ekstra derinlik kattığını ve onu başka bir bölüm haline getirmeye yardımcı olduğunu belirtelim. Ancak, bizim favorimiz, Present Day bölümünün kahramanı Masaru’nunki oldu. Hikayesi, gezegendeki en iyi dövüşçü olma arzusu etrafında dönüyor. Bu, genç ve yeni gelenleri benzersiz hareket setlerini kullanarak ezmek isteyen yerleşik rakiplerle yüzleşmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Live A Live

Kendinizi bir savaşın kaybeden tarafında bulursanız, endişelenmeyin, birçok RPG’de olduğu gibi, sizi iyileştirebilecek, olumsuz durum etkilerini ortadan kaldırabilecek veya özellik artışları elde edebilecek bir dizi öğeye erişebilirsiniz. Elbette bunlar size gümüş tepside sunulmuyor. Bu nedenle, etrafınıza bakmak çok önemlidir, çünkü hafif bir ışıltılı bir şey görürseniz, büyük olasılıkla kullanışlı bir eşya veya teçhizata ev sahipliği yapar.

Genel değerlendirme

Live A Live’daki anlatım tasarımı son derece zeki Her bölüm kendi başına mükemmele yakın bir şekilde hazırlanmış. Ancak yine de kendiniz deneyimlemeniz gereken harika bir olay olarak düşündüğümüz şeyle sonuçlanan kapsamlı hikaye için kusursuz bir şekilde bir araya gelebilir. Live A Live’daki sayısız hikaye hakkında söyleyebileceğiz pek çok şey var. Acak en farklı anları kendiniz deneyimlemeniz gerekiyor.

Genel olarak, Live A Live muhteşem bir RPG ve türün 90’lardaki altın çağına güzel bir geri dönüş, aynı zamanda oyunu hem orijinal hem de yeni hayranlar için 2022’de göze çarpan bir başlık haline getirecek şekilde canlandırıyor. Kesinlikle 30GB alana ve onu tamamlamak için yirmi saate değer.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.