Bilim Haberleri Ağustos 3, 2022 11:53

Çin Roketinin Parçaları Dünya’ya Düştü!

Çin Roketinin Parçaları Dünya’ya Düştü!

Çin’den ilginç haberler gelmeye devam ediyor. Şimdi de Çin roketinin büyük parçaları dünyanın farklı yerlerine düşmeye başladığı söyleniyor.

Çin’in uzay deneyeleri tam gaz devam ediyor. Ancak bugün talihsiz bir gelişme yaşandı. Dünya’ya düşen bir Çin roketinin devasa parçaları Güneydoğu Asya’nın çeşitli yerlerinde bulundu. Çin’in 5V roketinin 25 tonluk ana aşaması 30 Temmuz Cumartesi günü kontrolsüz bir şekilde Dünya’ya düşerek Hint Okyanusu üzerinden atmosfere yeniden girdi. Fırlatma aracının çoğu düşüş sırasında yandı.

Endonezya ve Malezya’nın çeşitli köylerinin sakinleri bir itici roketin parçalarını keşfetti. Bazılarının boyutunun 5 x 2 m olduğu söyleniyor. Neyse ki, raporlara göre, kimse yaralanmadı ve ölen olmadı. Bu bilginin Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden astrofizikçi ve uydu izleme uzmanı Jonathan McDowell tarafından açıklandığını da belirtelim.

24 Temmuz’da, yapım aşamasında olan Çin uzay istasyonu Tiangong’a yeni bir modül gönderen Uzun Yürüyüş-5V roketi fırlatıldı. Roketin ana aşaması, modülle birlikte yörüngeye girdi ve ardından Dünya’ya düştü. Yörüngeden kontrolsüz ve öngörülemeyen düşüş, büyük roketler arasında çokça görünen bir durum. Diğer büyük ana aşamalar, fırlatıldıktan kısa bir süre sonra okyanusa veya ıssız arazilere güvenli bir şekilde iniyor.

Çin Roketinin

Uzay topluluğundaki birçok kişi Çin’i böyle bir strateji için eleştirdi. Darren McKnight konu ile ilgili olarak “Bunun kontrollü bir yeniden giriş olması için gemide biraz yakıt kalması gerekiyordu.” ifadelerini kullandı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.