Mobil Ağustos 1, 2022 12:33

Japonya Elektronik Bileşen Konusunda Dünyaya Kafa Tutuyor

Japonya Elektronik Bileşen Konusunda Dünyaya Kafa Tutuyor

Koronavirüs salgınından sonra işler değişti. Japonya elektronik bileşen konusunda dünyaya kafa tutuyor. İşte konuyla ilgili detaylar.

Pandemide patlayan çip krizi daha sonrasında bileşen krizine evrilmişti. Klavyelerde bile bileşen tedariğinde sorunlar yaşanıyordu. Ancak bu krizde bir yükselen ülke oldu. O da Japonya. Japonya Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Üreticileri Birliği (JEITA), Japon fabrikalarından küresel elektronik bileşen sevkiyatlarının art arda 21 ay boyunca 100 milyar yen’i (750 milyon dolar) aşan kapasitör sevkiyatlarıyla yeniden arttığını söyledi.

Ancak Çin’den gelen talep düşmeye devam etse de, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen talebin artmasıyla birlikte Japon elektronik fabrikalarının Mayıs 2022’deki küresel sevkiyatları, geçen yılın Mayıs ayına göre %7,8 arttı. Japonya’dan 21 ay boyunca tüm elektronik bileşenlerin aylık sevkiyatı 2,27 milyar doları aşıyor. Mayıs ayında Japonya’ya elektronik bileşenlerin teslimatları, geçen yılın Mayıs ayına göre %0,3 azalarak 487 milyon dolara geriledi.

Samsung Çip Krizi

Amerika’da yapılan satışlar 306 milyon dolara, Avrupa’ya yapılan teslimatlar ise yüzde 16,2 artarak 282 milyon dolara ulaştı. Asya’nın geri kalanına yapılan teslimatlar ise yüzde 18,8 artarak 595 milyon dolara yükseldi.

Japon elektronik bileşen fabrikaları arasında Kyocera, TDK, Nidec, Hitachi Metals, Nitto Denko, Alps Alpine, Murata Mfg, Taiyo Yuden yer alıyor. Bu devler son dönemde parça tedariği konusunda oldukça iyi bir satış rakamı yakalamış durumda. Japon yen’indeki düşüş ve Çin’in tedarikte sorunlar yaşaması Japonya’nın tekrardan yükselişe geçmesinde büyük rol oyunuyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.